Obie firmy muszą zapłacić odpowiednio 313,4 mln euro i 295,6 mln euro. Pozostałe ukarane firmy to Panasonic (157,7 mln euro), Samsung (150,8 mln euro), Technicolor (38,6 mln euro) oraz Toshiba (28 mln euro).
O zmowie poinformowała Komisję tajwańska firma Chunghwa Picture Tubes, która w zamian za udzielone informacje o kartelu uniknęła kary. Przedstawiciele firm spotykali się regularnie i ustalali, po jakich cenach mają sprzedawać telewizory. Dlatego, jak powiedział komisarz Joaquin Almunia, kartel był szczególnie szkodliwy dla konsumentów. Trwał aż sześć lat.
1,4 mld euro wynosiła najwyższa kara za zmowę, nałożona przez KE na producentów szyb do aut
Firmy oczywiście nie zgadzają się z zarzutami, ale mimo to Philips już zapowiedział, że na zapłacenie kary będzie musiał w czwartym kwartale zawiązać rezerwę. A prezes Frans van Houten uznał karę za niesprawiedliwą i nieproporcjonalną do działań kartelu.
To już kolejna wysoka kara dla producentów telewizorów nakładana przez Komisję Europejską. Pod koniec 2010 r. ogłosiła, że pięć firm z Tajwanu i Korei Południowej ma zapłacić w sumie 649 mln euro. Przez pięć lat do 2006 r. ustalały one ceny paneli ciekłokrystalicznych wykorzystywanych do produkcji telewizorów oraz telefonów komórkowych.