Wczoraj z programem wsparcia dla młodych przedsiębiorców wystartowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Chodzi o pożyczki dla absolwentów szkół wyższych i studentów ostatnich lat, którzy mają pomysł na własny biznes i poszukują funduszy na jego zrealizowanie.
1. „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie"
Pierwsze pożyczki z programu o tej nazwie mają trafić do młodych przedsiębiorców już w najbliższych miesiącach. Jako pierwsi z rządowego programu skorzystają mieszkańcy województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Pula pierwszego etapu programu to 21,5 mln zł. Będzie nim zarządzał Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK m.in. wybierze banki i fundusze pożyczkowe, które udzielą finansowania młodym ludziom.
– Mamy doświadczenie we wdrażaniu programów rządowych, również kierowanych do ludzi młodych planujących założyć własny biznes – mówi „Rz" Dariusz Daniluk, prezes BGK. – Jestem przekonany, że BGK sprawnie i skutecznie wyłoni pośredników finansowych, dzięki czemu pierwsze pożyczki trafią do studentów i absolwentów jeszcze w III kwartale tego roku – dodaje.
Rządowe pożyczki będą znacznie tańsze niż te w bankach. Według dzisiejszego poziomu stóp procentowych NBP ich oprocentowanie wyniesie 0,75 proc. w skali roku. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest zarejestrowanie działalności gospodarczej i przedstawienie biznesplanu. Maksymalnie można pożyczyć 60 tys. zł na 7 lat. To niejedyny pomysł na wsparcie przedsiębiorczości. Kolejną opcją proponowaną w ramach programu jest pożyczka na utworzenie miejsca pracy dla osoby bezrobotnej. Pieniądze (do 20 tys. zł) na ten cel można otrzymać nie wcześniej niż po roku prowadzenia działalności.
2. Program operacyjny „Innowacyjna gospodarka"
Firmy mogą też wciąż ubiegać się o wybrane dotacje z programu „Innowacyjna gospodarka". Dostępnych jest jeszcze pięć rodzajów grantów. Można je otrzymać na: