Połowa dyrektorów finansowych w USA z optymizmem myśli o najbliższych miesiącach, a 83 proc. ich szwajcarskich kolegów nie spodziewa się recesji w ciągu najbliższych dwóch lat. Większość CFO na świecie nie obawia się już kryzysu finansowego w Europie oraz spowolnienia gospodarczego w Chinacchh i USA. Menedżerowie odpowiedzialni za finanse przewidują wręcz, że ich firmy powrócą do strategii rozwoju organicznego, aktywności na rynku fuzji i przejęć (M&A) oraz zdobywania rynków międzynarodowych. To najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte „Q1 2013 Global CFO Signals" w 16 krajach świata.
W odróżnieniu od ostatnich edycji badania, w których dominował pesymizm oraz ostrożne i zachowawcze podejście do prowadzenia biznesu, w obecnej edycji CFO na całym świecie są pełni optymizmu w prognozowaniu sytuacji w światowej gospodarce. Widać to szczególnie w regionie Azji i Pacyfiku oraz Ameryce Północnej. Nieco gorzej jest z nastrojami w Europie Zachodniej, która wciąż boryka się ze spowolnieniem gospodarczym. Nienajlepsza kondycja ekonomiczna krajów starej UE wzbudza obawy wśród finansistów szczególnie w Australii i Chinach, gdzie ponad połowa CFO wyraziła wątpliwości co do ożywienia w Europie.
- Choć niepewność dotycząca rozwoju sytuacji ekonomicznej w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się do poziomu najniższego od dwóch i pół roku, dla odmiany w Belgii jedna czwarta respondentów nie spodziewa się wzrostu gospodarczego przed 2015 rokiem. Pozytywnym sygnałem jest jednak to, że CFO na całym świecie nie pytają „czy", ale „jak" i „kiedy" ich firmy powrócą do realizowania strategii rozwoju czy np. ekspansji na rynku fuzji i przejęć – mówi Krzysztof Pniewski, Partner w Dziale Konsultingu Deloitte.
Na powrót optymizmu wyraźnie wskazuje spadek poziomu niepewności związanej z sytuacją gospodarczą w ocenach respondentów. Wśród przedstawicieli amerykańskich firm odsetek tzw. optymizmu netto, czyli różnicy osób wskazujących na poprawę sytuacji ekonomicznej i tych mówiących o pogorszeniu sytuacji wzrósł bardzo wyraźnie, z – 11 do + 32. Lepsze nastroje mają wyraźny pozytywny wpływ na oczekiwania dyrektorów finansowych. Około 65 proc. irlandzkich i 42 proc. niemieckich CFO spodziewa się wzrostu przychodów w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, a więcej niż jedna trzecia menedżerów z Australii przewiduje wzrost zatrudnienia.
Dyrektorzy finansowi na całym świecie coraz odważniej mówią o rozwoju swoich organizacji, skupiając się przede wszystkim na rynkach międzynarodowych. W Irlandii 69 proc. CFO określa strategię przyjętą przez ich firmy jako ekspansywną, a nie defensywną, a w Holandii 71 proc. respondentów oczekuje, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy liczba transakcji M&A zwiększy się. Prawie 50 proc. szwedzkich menedżerów spodziewa się większej aktywności na rynku fuzji i przejęć, nawet pomimo obaw o popyt. Francuzi są raczej pesymistami, nie widząc możliwości rozwoju we własnym kraju, ale 40 proc. z nich dostrzega je na rynkach wschodzących.