- Oczekiwany w sierpniu spadek eksportu w znacznej mierze wynika z czynników o charakterze sezonowym. Firmy, które przeprowadzają coroczne przeglądy ciągów technologicznych zazwyczaj robią to w drugim miesiącu wakacji. W tym też czasie, wyznaczany jest termin urlopu dla dużej części pracowników z działów produkcyjnych – komentuje Andrzej Kochman z zespołu analiz makroekonomicznych KUKE. Ponadto, jak czytamy w raporcie, korekta sprzedaży w sierpniu będzie odreagowaniem dwóch wcześniejszych nadzwyczaj dobrze prezentujących się miesięcy.
Na osłabienie tempa wzrostu eksportu miał też wpływ dodatkowy czynnik. - W pierwszych miesiącach roku widoczna była tendencja do wzrostu udziału sprzedaży eksportowej w wynikach przemysłu. Większa niż zazwyczaj i większa niż zakładano część produkcji trafiała ostatecznie do klientów zagranicznych – dodaje Kochman. Na rynku wewnętrznym odczuwalna była bowiem silna bariera popytowa. Od czerwca tendencja ta zaczęła ulegać stopniowej zmianie.
KUKE oczekuje, że w okresie sierpień-październik 2013 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 8,5 proc. w euro, a w wymiarze złotowym o 11,4 proc. W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 658,9 mld co odpowiadać będzie wzrostowi o 7,4 proc. w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2012. W miarę poprawy koniunktury na rynku europejskim, zwiększać się też będzie dynamika polskiego eksportu. W roku 2014 eksport może zwiększyć się do 172,1 mld euro (o 9,6 proc.) co w wymiarze złotowym odpowiadać będzie kwocie 700,4 mld (wzrost o 6,3 proc.).
KUKE prognozuje ponadto wzrost eksportu w 2013 i 2014 roku odpowiednio o 4,9 proc. i 7,6 proc. do Niemiec, o 2,9 proc. i 5,3 proc. do pozostałych krajów strefy euro, o 5,8 proc. i 7,8 proc. do pozostałych krajów UE, do krajów Europy Środkowo - Wschodniej o 16,9 proc. i 18,2 proc.