Zawarte porozumienie zostało podpisane w Brukseli. Stronę Kanadyjską reprezentował premier Stephen Harper, a Unię szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
- Z radością ogłaszam, że dzisiaj osiągnęliśmy przełom w negocjacjach na temat kompleksowej umowy gospodarczej i handlowej (CETA) – powiedział Jose Manuel Barroso.
Barroso i Harper podpisali deklarację, w której zobowiązali się do "szybkiego sfinalizowania
pozostałych prac technicznych i prawnych, by umowa została formalnie zawarta najszybciej jak to możliwe". Aby tak się stało, niezbędna jest zgoda 28 krajów UE i Parlamentu Europejskiego. Ze strony Kanady zgody muszą udzielić prowincje.
Jak powiedział Barroso, będzie to pierwsza umowa o wolnym handlu między UE a krajem z grupy najbardziej wpływowych państw świata (G8). - Wzmocni ona nasze stosunki handlowe oraz inwestycje, przyczyni się do tworzenia dodatkowych miejsc pracy i większego wzrostu gospodarczego w UE i Kanadzie - dodał szef KE. Z szacunków wynika, że gdy CETA wejdzie w życie, wartość dwustronnej wymiany handlowej wzrośnie o 23 procent, czyli o 26 mld euro. - Unijne PKB będzie rosnąć o 12 mld euro rocznie - powiedział Barroso.