KUKE opiera swoje wyliczenia na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w grudniu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych. W przeliczeniu na naszą narodową walutę eksport wyniósł 48,465 mld tj. o 14,9 proc. mniej niż w listopadzie i równocześnie o 12,3 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami.
Eksperci Korporacji uspokajają jednak, że zmniejszenie eksportu w grudniu nie jest niczym nadzwyczajnym. - Zazwyczaj to na październik przypada szczyt zamówień sieci handlowych na okres świąt. W listopadzie i grudniu aktywność spada – wyjaśniają w komunikacie. - W roku 2013 korekta ta mogła okazać się niższa niż przed rokiem, bowiem wyniki miesiąca poprzedniego okazały się nieco słabsze od zakładanych.
Analizując sytuację z całego minionego roku KUKE przypomina, że na początku 2013 roku mieliśmy do czynienia na naszym rynku z barierą popytową.
- Brak zbytu na rynku wewnętrznym spowodował, że firmy intensywnie poszukiwały odbiorców za granicą – zaznaczają eksperci Korporacji. - W ostatnim czasie zaś łatwiej już było sprzedawać towary w kraju. Szczególny mógł być pod tym względem grudzień – stąd istotna korekta oczekiwań co do wielkości eksportu – dodają.
Pamiętać też należy o różnicy kursowej. Od lipca złoty jest wyceniany wobec euro słabiej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Daje to możliwość zachowania marży i jednoczesnego oferowania odbiorcom towarów z niższymi cenami w euro. - Statystyki eksportu prowadzone we wspólnej walucie prezentują się więc nieco słabiej niżby mogły – zaznacza KUKE.