Polska i Rumunia to "wschodzące gwiazdy"

Spośród państw Europy Wschodniej to Polska i Rumunia są "wschodzącymi gwiazdami" i to już od ponad dekady - twierdzi CNCB, powołując się na raport PricewaterhouseCoopers. Raport ocenia postęp gospodarczy i społeczny krajów na całym świecie.

Publikacja: 09.02.2014 11:15

Polska i Rumunia to "wschodzące gwiazdy"

Foto: Bloomberg

Raport "Escape" PwC (PricewaterhouseCoopers) ocenia państwa z całego świata w latach 2000 - 2012, uwzględniając sektory niezbędne do rozwoju, m.in. zdrowie,edukacja, technologie komunikacyjne, politykę, prawo oraz system regulacyjny i trwałość środowiska naturalnego.

Ranking 30 otwierają takie kraje jak: Szwecja, Szwajcaria i Singapur. Polska zajmuje 21. miejsce (wzrost o 6 miejsc) pod kątem jakości wzrostu gospodarczego i tym samym wyprzedza Włochy, Hiszpanię i Portugalię. Rumunię umieszczono na 24 miejscu - wzrost o 13 miejsc. Na 30 miejscu znalazła się Ukraina - skok z 40 miejsca.

CNBC przypomina, że w ostatnich latach Polska stała się najszybciej rozwijającym się państwem Unii Europejskiej i jedynym, który w 2009 uniknął recesji. Z PKB rosnącym o 4,5 proc w latach 2004-2008 i o 1,8 procent między 2009 a 2013, polska ma stabilne instytucje gospodarcze i demokratyczne oraz ciągle rosnący standard życia, w porównaniu z innymi krajami Europy, które zmagają się z takimi problemami jak wzrost bezrobocia i rosnące zróżnicowanie dochodów.

Także Rumunia, która w 2007 roku przystąpiła do UE, podjęła szereg koniecznych reform gospodarczych. Jej PKB sukcesywnie rośnie - w latach 2004-2008 o 3 proc., a w latach 2009-2013 o 3,1 proc. Mimo to kraj ma przed sobą wiele wyzwań, m.in. osiągnięcie stałego wzrostu gospodarczego oraz poprawienie standardu życia.

"Polska, Rumunia i Rosja wykazują w ostatnich latach szczególnie silny wzrost. Aby przejść do klubu zaawansowanych gospodarek w naszym zestawieniu, nie wystarczy po prostu dobrze radzić sobie według tradycyjnych wskaźników ekonomicznych takich jak wzrost PKB czy inflacja" – podkreśla Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC.

W raporcie spadek zanotowały takie państwa jak: Włochy (26 miejsce - spadek z 20), Hiszpania (27 miejsce - spadek z 18), Portugalia (28 miejsce - spadek z 19) i Grecja - wypadła poz pierwszą trzydziestkę. Wszystkie one mają poważne problemy z przezwyciężeniem skutków kryzysu z 2007 roku.

Wskaźnik Escape uwzględnia 20 indywidualnych zmiennych, ważonych równo na poziomie 5 proc. Obejmuje on 42 największe gospodarki świata - około 85 proc. światowego PKB w 2012 roku. Wyniki dostępne są dla trzech lat: rok bazowy 2000, rok 2007 jako ostatni przed uderzeniem globalnego kryzysu finansowego oraz rok 2012 jako najnowsze dostępne dane, wskazujące na szereg wskaźników uznawanych w niniejszym opracowaniu.

Finanse
Duże długi mieszkańców w średnich miastach. Trudniej tu o dobre, stabilne dochody
Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Finanse
Chcesz obniżyć podatek PIT? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego