Państwowy Rosyjski Bank Rolny, jedna z dziesięciu największych instytucji kredytowych w Rosji, poinformował, że od 19 lipca wydane przez niego wcześniej karty chińskiego systemu płatniczego UnionPay przestaną działać za granicą.
Rosjanie bez dostępu do UnionPay
„Jeśli przebywasz poza Rosją, zalecamy wypłatę gotówki z kart przed określonym terminem” – przekazała instytucja kredytowa na swoim kanale społecznościowym, przypominając, że dzienny limit wypłat gotówki wynosi 500 tysięcy rubli (22,26 tys. zł) lub równowartość w walucie obcej. Bank nie wyjaśnił swoim klientom powodów zablokowania kart UnionPay za granicą.
Czytaj więcej
Rosyjskie banki prywatne, największa gazowa inwestycja Rosji, giełda w St. Petersburgu, sojusznicze firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale też główny konstruktor broni dla rosyjskiej armii - zostały objęte amerykańskimi sankcjami.
Wiosną 2022 roku, po agresji Rosji na Ukrainę, Visa i MasterCard zaprzestały obsługi obywateli Rosji i rosyjskich firm za pomocą kart wydawanych w Rosji. Chiński UnionPay okazał się jedynym zagranicznym systemem płatniczym, który umożliwił Rosjanom płacenie za granicą z rachunków w rosyjskich bankach.
W ubiegłym roku Rosyjski Bank Rolny wydał 80 tys. kart UnionPay i Mir-UnionPay. Karta Mir to rosyjska karta płatnicza, miała zastąpić Visę i Mastercard, ale nie jest uznawana za granicą, poza nielicznymi krajami jak Iran, Kuba czy Białoruś. Karty te działają w oparciu o dwa systemy płatności – rosyjski Mir i UnionPay.