Dobra okazja, by zacząć oszczędzać. Jak kupić pierwsze obligacje?

Atrakcyjna październikowa oferta obligacji skarbowych jest dobrą okazją, by zacząć oszczędzać. Jak kupić pierwsze obligacje? Podpowiadamy.

Publikacja: 28.09.2023 03:00

Obligacje skarbowe można kupić jedynie w bankach PKO i Pekao

Obligacje skarbowe można kupić jedynie w bankach PKO i Pekao

Foto: B. Magierowski / East News

Oszczędzanie zdecydowanie nie należy do narodowych sportów Polaków, na co wskazuje choćby wiosenny raport „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania” banku Santanter – w którym obliczono, że „62 proc. Polaków nie odkłada regularnie żadnej kwoty, 79 proc. zaś nie odkłada nic na emeryturę poza obowiązkowymi składkami”. Wreszcie – nawet 70 proc. z nas określiło swoją sytuację finansową jako gorszą niż przed rokiem, a najbardziej narzekali 40-latkowie (88 proc.) i osoby przed trzydziestką.

Tymczasem dotarliśmy do jesieni, inflacja zaczyna spadać i rośnie prawdopodobieństwo, że stopy procentowe zaczną trwale spadać – po pierwszej obniżce aż 0,75 pkt proc. na początku września. Dlatego analitycy zauważają, że kończy się czas atrakcyjnych lokat, a następna oferta obligacji może już nie być tak atrakcyjna.

Co trzeci Polak mądry

Wyniki raportu Santandera pokazują, że Polacy nie mają nawyku oszczędzania, zupełnie jakby dawne książeczki Szkolnej Kasy Oszczędnościowej nie zostawiły w nas żadnych pozytywnych wspomnień związanych z odkładaniem pieniędzy.

W raporcie tylko ok. 38 proc. Polaków przyznało, że regularnie – czyli np. co miesiąc – odkłada określoną kwotę. Ta decyzja jest najłatwiejsza dla osób z największymi dochodami, przy czym w polskich realiach chodzi tu o zarobki od 7 tys. zł w górę. W tej grupie oszczędza aż 82 proc. ankietowanych, najrzadziej oszczędzają młodzi dorośli – w wieku 18–29 lat (81 proc.) i seniorzy powyżej 60. roku życia (78 proc.), a także – ludzie zarabiający blisko pensji minimalnej, poniżej 3 tys. zł netto. Najwięcej osób (28 proc.) ma odłożone kwoty powyżej pięciomiesięcznego wynagrodzenia, pozostali mają najczęściej dwie pensje i mniej.

Choć czasy wysokiej inflacji nie są z jednej strony łatwe do ograniczania wydatków, bo rosną ceny żywności i usług, z drugiej strony jednak wysokie stopy procentowe sprawiają, że atrakcyjnie wysokie jest też oprocentowanie lokat i obligacji skarbowych.

Zakładanie lokat nie jest trudne, każdy bank z radością założy je swoim klientom, ale jak kupić pierwsze obligacje skarbowe? To bardzo aktualne pytanie, ponieważ od października pojawi się nowa oferta obligacji skarbowych z nowym, wyższym oprocentowaniem, w której państwo podniosło preferencyjną marżę obligacji 2-letnich, których oprocentowanie wynika ze stopy referencyjnej NBP, a także marże obligacji 4-, 6-, 10- i 12-letnich, których oprocentowanie zależy od inflacji.

Oprocentowanie obligacji rocznych wyniesie 6,50 proc., a dla dwuletnich – 6,75 proc. pomimo obniżenia stopy referencyjnej NBP do 6,00 proc. Jak skorzystać z tej okazji i kupić obligacje?

Jak kupić obligacje?

– Obligacje skarbowe można kupić na trzy sposoby. Tradycyjny to wizyta w oddziale PKO BP albo Pekao S.A. Te banki mają umowy na sprzedaż obligacji – mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. Listę oddziałów blisko domu można znaleźć na stronie obligacjeskarbowe.pl. Druga forma też jest dość tradycyjna: możemy kupić obligacje telefonicznie, przez infolinię. Tam trzeba złożyć dyspozycję zakupu określonych obligacji i dostaniemy numer konta, na który należy przesłać środki na zakup papierów. Można też przez internet – klient musi zarejestrować się na stronie obligacjeskarbowe.pl, zrobić przelew, zalogować się na stronie, wybrać rodzaj obligacji, który chcemy kupić i – zapłacić. Zakupione obligacje można obsługiwać przez tę stronę, widzimy tam również nasze saldo. Specjalne okazje są dla rodziców, bo najlepsze warunki – najwyższe oprocentowanie – mają dziś 6- i 12-letnie obligacje rodzinne, zarezerwowane tylko dla osób korzystających z programu 500+.

W ofercie październikowej obligacje są na okres od 3 miesięcy do 12 lat. Które wybrać? – Wszystko zależy od horyzontu inwestycyjnego. Jeśli chcemy kupić mieszkanie w ciągu kilku lat, to lepiej kupować obligacje na krótszy okres, maksymalnie kilkuletnie. Jednak najbardziej się opłacają obligacje długoterminowe, bo mają wyższe oprocentowanie i ochronę przed inflacją, więc nawet jeśli inflacja jest wysoka, to mają dodatkową marżę. Te pieniądze nie tylko rosną o odsetki, ale też realnie zyskują na wartości. Jednak jeśli nie wiemy, kiedy będziemy potrzebować, lepiej wybrać krótsze okresy – mówi analityk, który podpowiada, że październik może być dobrym momentem, by kupić obligacje 3-letnie z oprocentowaniem stałym wynoszącym 6,85 proc.

– Stopy procentowe już zaczęły spadać i najprawdopodobniej nadal będą spadały. Za rok czy dwa lata taki poziom oprocentowania będzie prawdopodobnie już niedostępny. Tego rodzaju obligacje pozwalają zablokować sobie obecny poziom oprocentowania aż na trzy lata – mówi Sadowski.

Kończy się czas lokat

Dni lokat na ponad 7 proc. są już policzone – zauważa Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust. W opracowanym przez niego zestawieniu lokat i rachunków oszczędnościowych jest już tylko jeden produkt oferujący 8 proc. – to Moje nowe cele mBanku. Następne oferty (Inbank, Nest Bank, VeloBank) mają już oferty po odpowiednio 7,25 i 7,1 proc., Pekao, Toyota i Millenium oferują po 7 proc., ale na trzy–pięć miesięcy. Częste są dodatkowe warunki, jak karta lub regularne wpływy na konto.

Oszczędzanie zdecydowanie nie należy do narodowych sportów Polaków, na co wskazuje choćby wiosenny raport „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania” banku Santanter – w którym obliczono, że „62 proc. Polaków nie odkłada regularnie żadnej kwoty, 79 proc. zaś nie odkłada nic na emeryturę poza obowiązkowymi składkami”. Wreszcie – nawet 70 proc. z nas określiło swoją sytuację finansową jako gorszą niż przed rokiem, a najbardziej narzekali 40-latkowie (88 proc.) i osoby przed trzydziestką.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Finanse
Minister finansów Andrzej Domański: Stopy w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie
Finanse
Rynki znów nie przestraszyły się irańskich rakiet
Finanse
Izraelska inwazja na Liban nie wstrząsnęła rynkami. Ropa tanieje
Finanse
Biura rodzinne zarządzają 5,5 bln dol. najbogatszych rodzin świata