Rada ministrów zajmie się na cotygodniowym posiedzeniu w środę 30 marca projektem ustawy walki z korupcją i o przejrzystość działalności gospodarzącej. Projekt nazywany "ustawą Sapin 2" (od ministra finansów) traktuje także pracę ośrodków nacisku (lobbies), przewiduje środki ochrony tych, którzy ujawnią nieprawidłowości.
Rząd zrezygnował jednak w ostatniej chwili z bardzo symbolicznego posunięcia, powołania karnej transakcji, która pozwalałaby winnym przedsiębiorstwom uniknąć grzywien i nie narażać się na sankcje karne, gdyby przyznały się do przypadków korupcji. Minister Michel Sapin wyjaśnił tygodnikowi "Journal du dimanche", że ten zapis wycofano po negatywnej opinii Rady Stanu (odpowiednik Sądu Najwyższego), mimo uznania przez nią realnej skuteczności takiego środka w walce z międzynarodową korupcją.
Organizacja pracodawców MEDEF widziała w tej procedurze inspirowanej z prawa amerykańskiego prosty i szybki tryb rozwiązywania konfliktów, w odróżnieniu od powolności francuskiego wymiaru sprawiedliwości, szkodzącej działalności firm.
W 2014 r. OECD uznała za niedostateczny francuski zestaw środków do walki z korumpowaniem zagranicznych przedstawicieli władz, zatwierdzony w pierwszej ustawie Sapina w 1993 r., skrytykowała także zbyt wolne działania Francji w ściganiu winnych tego krajowych firm.
Obecny projekt ustawy, przewidujący powołanie krajowej agencji do walki z korupcją powinien zlikwidować luki po serii wyroków skazujących w ostatnich latach firmy francuskie zagranicą, głównie w Stanach, takie jak Alstom, Total, Technip, Alcatel.