20 grudnia Bank Anglii ujawnił wygląd banknotów z królem Karolem III. Wizerunek monarchy pojawi się na istniejących wzorach banknotów polimerowych o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów. Zmiana panującej osoby na banknotach będzie jedyną zmianą we wzorze – rewers banknotów pozostanie bez zmian w stosunku do wzorów z Elżbietą II.

Banknoty ze zmarłą monarchinią pozostają legalnym środkiem płatniczym i nie ma potrzeby ich wymiany. Bank Anglii w komunikacie prasowym na swojej stronie podkreślił, że utrzymanie w obiegu banknotów z Elżbietą II ma wymiar „minimalizacji środowiskowego i finansowego wpływu tej zmiany”. Nowe banknoty będą więc wchodziły do obiegu w zamian za zużyte i zniszczone środki płatnicze ze zmarłą królową.

Czytaj więcej

Coraz więcej szefów firm chce, aby Polska zamieniła złotego na euro

– Jestem bardzo dumny, że publikujemy projekt naszych nowych banknotów, na których widnieje portret króla Karola III. To ważny moment, ponieważ Król jest dopiero drugim monarchą, który widnieje na naszych banknotach. Ludzie będą mogli korzystać z tych nowych banknotów, gdy zaczną wchodzić do obiegu w 2024 roku – powiedział gubernator Banku Anglii Andrew Bailey.

Bank Anglii przy okazji przypomniał, że papierowe banknoty nie są już prawnym środkiem płatniczym w Wielkiej Brytanii.