Na nowym banknocie umieszczono wizerunek króla Jana III Sobieskiego, który zaprojektował Andrzej Heidrich, autor pozostałych polskich banknotów. Prace nad nowym banknotem rozpoczęto w listopadzie 2014 r.

Jak poinformował NBP, banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i na rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego banku centralnego.

Przy nakładzie 50 mln sztuk, może być trudno spotkać go nawet w obrocie. To nie zmienia faktu, że znajdą się osoby, które będą próbowały nim płacić w sklepach, automatach czy wpłacać we wpłatomatach.

 

Choć nowy banknot jest oficjalnym środkiem płatniczy i oficjalnie powinien być przyjmowany w każdym sklepie, to jednak w praktyce mogą pojawiać się problemy. Na przykład w sklepach w strefie euro możemy natknąć się na informacje, że nie przyjmują one banknotów o nominale 500 euro. Ten banknot podobnie jak 500 zł ma służyć głównie do przechowywania rezerw przez banki, a jego udział w obrocie gotówkowy jest niewielki. Wiele sklepów po prostu go nie przyjmuje, oczekując że klient zapłaci mniejszym nominale lub kartą.

- Nie można wykluczyć że w polskich sklepach pojawią się kartki " banknotu 500 zł nie przyjmujemy" i będzie on traktowany jak pieniądz drugiej kategorii. Sprzedawcy mogą się bać, że jeśli przyjmą fałszywy banknot o tym nominale, to straty będą znaczące. Wydawanie reszty z płatności takim banknotem pozbawia sprzedawcę większej sumy drobnych pieniędzy co także może być istotne - mówi Marek Wieteska, Co-Founder & CEO firmy SelfMaker.

Nowy banknot przez najbliższe kilka tygodni będzie zatem nowinką która nie do końca będzie spełniać wszystkie funkcje płatnicze.