Minister finansów zapewnił w rozmowie w „Sygnałach dnia” Polskiego Radia, że resort jest gotowy na ewentualny kolejny lockdown.

Tadeusz Kościński zapewniał, osoby zarabiające do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie nie stracą na rewolucji podatkowej. Wykluczył także przesunięcie wprowadzenia zmian, ponieważ „oznaczałoby, że wielu Polaków dopiero za rok otrzyma wyższe emerytury lub skorzysta z wyższej kwoty wolnej”.

Minister wyjaśniał też w Polskim radiu, że mimo, iż nie zostanie wypłacona 14 emerytura, to seniorzy wcale nie stracą finansowo. — Proszę pamiętać, że dzięki Polskiemu Ładowi emeryci tak naprawdę otrzymają równowartość tej "czternastki" — stwierdził Kościński. Minister zapewnił, że Polska radzi sobie bez unijnych pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy, a blokowanie środków przez Komisję Europejską to "działanie czysto polityczne". Zdaniem ministra „większość Polaków” pozytywnie ocenia Polski Ład. Kościński powołał się na sondaż Wirtualnej Polski, według, którego program pozytywnie oceniło 48,5 proc. badanych, a źle niemal 41 procent.

Tadeusz Kościński na pytanie o ewentualne wprowadzenie lockdownu w związku z rozprzestrzeniającym się wariantem Omikron koronawirusa powiedział, że „niczego nie da się wykluczyć. Dlatego jesteśmy gotowi na taką ewentualność”.