Reklama
Rozwiń

Niemcy odcięły Białoruś od walut. Zaciska się finansowa pętla

Największy bank Europy - niemiecki Deutsche Bank - przestał obsługiwać transakcje białoruskich firm i urzędów państwowych. Od Białorusi odcinają się też inne banki Europy, nawet rosyjskie.

Publikacja: 06.12.2021 12:13

Deutsche Bank

Deutsche Bank

Foto: Bloomberg

Deutsche Bank, największa instytucja kredytowa w Europie z aktywami w wysokości 1,3 biliona dolarów, przestaje obsługiwać płatności na rzecz przedsiębiorstw państwowych, banków i osób publicznych Republiki Białorusi.

Poinformował o tym swoich klientów ukraiński OTP Bank, który ma konta korespondencyjne w DB. Z podobnymi problemami borykali się klienci MTBanku, który również realizował transakcje walutowe przez Niemcy – powiedział mediom przedstawiciel jednego z największych ukraińskich dostawców produktów naftowych, informuje portal finanz.ru.

Deutsche Bank, kluczowy bank korespondencyjny dla państwowych organizacji kredytowych republiki, już we wrześniu zamknął konta korespondencyjne państwowych Belarusbank, Belinvestbank i Belagroprombank.

Czytaj więcej

Naruszenie przestrzeni powietrznej. Białoruś wzywa ukraińskiego attaché

Ten ostatni - jeden z trzech białoruskich banków objętych unijnymi sankcjami - stracił rachunki korespondenckie nie tylko w DB, ale także w Commerzbanku, DZ Banku włoskim Unione di Banche Italiane i PKO BP.

Nawet rosyjskie banki państwowe w tym Sbierbank, WTB i Rosselchozbank odmówiły realizacji transakcji walutowych z Biełagroprombankiem.

Teraz płatności w euro i dolarach zostały objęte restrykcjami po tym, jak Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Wielka Brytania i Kanada 2 grudnia jednocześnie wprowadziły kolejny pakiet sankcji wobec reżimu Łukaszenki za represje, łamanie praw człowieka i wywołany kryzys migracyjny na granicy z Polską i Litwą.

Sankcje objęły 20 osób fizycznych i 12 osób prawnych (państwowych i należących do wspierającej reżim białoruskiej oligarchii - red.), w tym spółkę handlową - BKK. To spółka zależna Belaruskali - kluczowego eksportera zaopatrującego Białoruś w walutę obcą. Objęcie sankcjami oznacza zakaz wszelkich transakcji na rynkach, gdzie sankcje obowiązują; aktywa tych osób i firm zostały tam zablokowane, a wizy są dla nich niedostępne.

Ministerstwo skarbu USA wprowadziło też sankcje wobec białoruskiego długu publicznego, a Unia Europejska rozszerzyła listy sankcyjne o Biełorusnieft (kontroluje rafinerię w Mozyrze), Grodno Azot (nawozy sztuczne), Belshinę (opony) i Belavia (narodowy przewoźnik).

- Białoruś szacuje straty z tytułu sankcji na eksport energii i chemikaliów w wysokości 250-300 mln dolarów - powiedział w sobotę Dmitrij Krutoj, szef administracji samozwańczego prezydenta w wywiadzie dla telewizji Białoruś-1.

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora