Coraz mniej Polaków korzysta z gotówki, a w czasie pandemii ta tendencja przyspieszyła, napędzana rządowymi zaleceniami. Jak wynika z danych z Narodowego Banku Polskiego, w pierwszym półroczu 2021 roku Polacy wykonali 3,3 mld transakcji na łączną sumę 221 mld zł - to historyczny rekord. W tym samym czasie liczba wypłat gotówki wyniosła 234 mln, a więc była najniższa, odkąd w 2005 roku zaczęto udostępniać takie dane.
Czy to oznacza definitywny koniec gotówki w Polsce?
„Popularność płatności kartami jest coraz większa. Co ciekawe nie chodzi tylko o kwoty, jakie wydajemy za ich pomocą. Wzrost wartości jest oczywisty, ponieważ rosną wynagrodzenia i ceny wielu różnych towarów, a więc automatycznie i kwoty płatności. Rekordowa była jednak również liczba transakcji, co potwierdza, że mamy do czynienia z faktycznym wzrostem popularności tego rodzaju płatności” - ocenił Jarosław Sadowski, analityk Expandera, cytowany przez Business Insider Polska.
„To o tyle niesamowite, że przed rokiem obowiązywały przecież najsilniejsze obostrzenia i przez jakiś czas nie mogliśmy nawet wychodzić z domu. Wrażanie robi również porównanie z 2005 r., kiedy było w Polsce niecałe 8,5 tys. bankomatów. Teraz mamy ich ponad 21 tysięcy, a mimo to wykonaliśmy mniej wypłat” - zauważa ekspert.