Polski Fundusz Rozwoju rozbudowuje program PFR Private Equity – do zainwestowanych już blisko 600 mln zł teraz dojdzie pula ponad 500 mln zł – dowiedziała się „Rzeczpospolita". – Widzimy zainteresowanie lokalnych funduszy i wiele okazji inwestycyjnych na rynku międzynarodowym, dlatego zdecydowaliśmy się zwiększyć zaangażowanie – mówi Paweł Borys, prezes PFR.

Pieniądze płyną do firm

Program ma na celu finansowanie lokalnych zespołów zarządzających funduszami private equity. Chodzi o rozkręcenie rynku PE, ale również zapewnienie odpowiedniej „ekspozycji" polskich innowacyjnych spółek w portfelach zagranicznych funduszy. Krajowy inwestor instytucjonalny dotąd alokował pieniądze w trzech lokalnych i czterech zagranicznych funduszach PE. Na liście są Accession Capital Partners (d. Mezzanine Management), Apax, Avallon, H.I.G Capital, a także PAI Partners, Innova Capital oraz Value 4 Capital. Fundusze te zainwestowały już w naszym kraju w takie spółki jak np. Akomex (producent opakowań kartonowych), Inelo (producent oprogramowania dla branży transportowej), Prime Label (producent etykiet samoprzylepnych) czy Summa Lingua (specjalizuje się m.in. w gromadzeniu danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji). Wśród trafionych inwestycji jest także firma Shoper (producent oprogramowania dla e-sklepów) z portfela V4C. Fundusz przed giełdowym debiutem posiadał ponad 34 proc. akcji tej spółki (wartość pakietu po cenie z IPO przebiłaby 100 mln euro, tymczasem kapitalizacja funduszu to ponad 90 mln euro).

Akcent na inwestycje nad Wisłą

Na tym PFR nie zamierza poprzestać i zwiększa kapitalizację programu do ponad 1,1 mld zł. Co więcej, zespół PFR Ventures zdążył już podpisać pierwszą umowę bazującą na dodatkowych środkach. W jej ramach 36 mln zł trafiło do Syntaxis New Europe Fund III, funduszu, który na celownik bierze szybko rosnące spółki z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a – co ważne – w swojej strategii zakłada, że dwie trzecie inwestycji dokonanych będzie właśnie nad Wisłą. – Cały czas równoważymy portfel naszych inwestycji, aby równocześnie napędzać lokalne zespoły i budować ekspozycję w tych międzynarodowych – dodaje Michał Gładyś, dyrektor inwestycyjny w PFR Ventures.

Czytaj więcej

Zagraniczne fundusze szukają w Polsce przyszłych jednorożców

Jak podkreśla, inwestycja w Syntaxis sprawi, że w portfelu PFR proporcja funduszy krajowych i zagranicznych będzie równa. – Nie chcielibyśmy, żeby liczba inwestycji zagranicznych była znacząco większa od tych lokalnych – przekonuje.

Nabór funduszy będzie prowadzony w sposób ciągły – te, które wybierze PFR, mogą liczyć na inwestycję na poziomie od 20 mln do nawet 110 mln zł, przy czym maksymalny udział inwestora instytucjonalnego nie może przekroczyć 25 proc.

PFR Ventures posiada w portfelu ponad 50 funduszy, głównie jednak venture capital (część z nich znajduje się już na etapie wyjść kapitałowych z inwestycji). W sumie ich zespoły dokonały już ponad 350 inwestycji.

Z analiz Bain & Company wynika, iż fundusze PE w naszym kraju dokonały w I półroczu 20 inwestycji (rok wcześniej było ich 12). Na celowniku głównie były firmy z sektora technologicznego, ochrony zdrowia, logistyki i dóbr konsumpcyjnych.