Raport FATF, będący wynikiem 14-miesięcznego przeglądu Japonii, stwierdził, że generalnie istnieje dobra współpraca japońskich organów odpowiedzialnych za przestrzeganie prawa w sferze prania pieniędzy. Zasugerował jednak wyznaczenie przez władze „wielostronnego organu odpowiadającego za określenie krajowej polityki i działań zwalczających pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu”.
Japoński resort finansów w reakcji na raport Specjalnej Grupy ds. Walki z Praniem Pieniędzy (Financial Action Task Force FATF) ogłosił 3-letni plan działań obejmujących powołanie międzyresortowej grupy zadaniowej do walki z tym procederem i zaostrzenie nadzoru przez instytucje finansowe — pisze Reuter. Minister finansów Taro Aso ocenił pozytywnie raport i stwierdził, że zwalczanie prania pieniędzy jest „zasadniczym celem naszej strategii mającej uczynić z Japonii międzynarodowy ośrodek finansowy otwarty na świat”.
Zalecenia organizacji z siedzibą w Paryżu pomagają ponad 200 jej członkom na świecie konfiskować pieniądze pochodzące z handlu narkotykami, ludźmi i z innych przestępstw. FATF zwalcza także finansowanie zakupów broni masowego rażenia.