1. Inwestycje giełdowe to jest też sposób lokowania oszczędności ludności. Finansowane są z nich potrzeby przedsiębiorstw, które wchodzą na giełdę lub już są notowane. Niczego nie zmienia to, że część inwestorów ma spekulacyjny profil. Oni także sprawiają, iż na giełdzie jest płynność niezbędna do tego, aby mogła ona odgrywać rolę mechanizmu finansowania gospodarki.

2. Dzięki giełdzie przedsiębiorcy mają wolność wyboru sposobu finansowania swego rozwoju. Aby zachować tę wolność, wszystkie subsektory rynku finansowego powinny być traktowane jednakowo w polityce gospodarczej.

3. Ta wolność wyboru i równe traktowanie jest pośrednio jednym z warunków dobrego funkcjonowania systemu emerytalnego, efektywności i bezpieczeństwa inwestycji otwartych funduszy emerytalnych. OFE potrzebują płynnego i głębokiego rynku, który istnieje dzięki inwestorom, w tym mającym nastawienie krótkoterminowe.

4. Musimy robić wiele, aby zwiększać szanse zbudowania w Polsce regionalnego centrum obrotu kapitałowego.

5. Na problem opodatkowania zysków kapitałowych patrzę nie z perspektywy indywidualnej kieszeni obywatela, ale z punktu widzenia strategii rozwoju rynku kapitałowego oraz konkurencyjności polskiej gospodarki, której GPW jest coraz ważniejszym elementem.