– Europa potrzebuje fundamentalnej przebudowy swojej architektury finansowej. Zrobiła duże postępy, jeśli chodzi o udoskonalenie mechanizmów strzegących transgranicznej stabilności finansowej. Ale wciąż potrzebny jest zintegrowany europejski mechanizm przeciwdziałania kryzysom, zarządzania nimi oraz udzielania na nie odpowiedzi – stwierdził podczas wystąpienia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej Dominique Strauss-Kahn, dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Dodał, że w Unii Europejskiej powinna powstać instytucja, która zajmowałaby się problemem upadających transgranicznych banków.
Jego zdaniem UE potrzebuje też znacząco wzmocnić koordynację polityki gospodarczej. W przeciwnym razie wewnątrz strefy euro utrzymywać się będzie duża nierównowaga ekonomiczna pomiędzy krajami wypracowującymi nadwyżki handlowe a państwami mającymi duże deficyty w handlu zagranicznym i na rachunku obrotów bieżących.
– Europa okazała się odporna na kryzys. Ale jej gospodarki są mało elastyczne, więc ich ożywienie będzie powolne – wskazał Strauss-Kahn. UE powinna więc przyspieszyć reformy gospodarcze, szczególnie takie, które uczynią rynki pracy bardziej elastycznymi.
Strauss-Kahn stwierdził też, że Polska powinna wziąć czynny udział w reformowaniu unijnej gospodarki, choćby dlatego, że za kilka lat nasz kraj może przystąpić do strefy euro. Jednolita europejska polityka gospodarcza powinna więc być dla nas priorytetem.