Dotychczas to, w których firmach Skarb Państwa miał prawo sprzeciwu wobec najważniejszych decyzji, określała lista przyjmowana rozporządzeniem przez Radę Ministrów. Liczy ona obecnie 13 podmiotów.
Teraz już jej nie będzie. Zniosła ją nowelizacja ustawy, którą Sejm uchwalił 18 marca, a przedłożył prezydentowi 22 marca. Było to konieczne, bo dotychczasowa wersja nie podobała się Komisji Europejskiej na tyle, że skierowała przeciw Polsce sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Takiego postępowania nie wygrało dotąd żadne pozwane państwo. KE zarzucała Polsce, że przepisy naruszają swobodę przepływu kapitału i przedsiębiorczości.
[wyimek]95 mld zł warte są szacunkowo spółki z listy infrastruktury krytycznej [/wyimek]
Skarb Państwa zachowa dotychczasowe uprawnienia w stosunku do spółek tzw. infrastruktury krytycznej w sektorach energii, ropy i gazu. Listę „składników infrastruktury krytycznej” będzie przygotowywać dyrektor Rządowego Centrum Strategicznego. Ustawa zakłada, że forma własności nie będzie przesądzać o uznaniu danej firmy za spółkę infrastruktury krytycznej. Będzie więc nadal obejmować spółki infrastrukturalne z branży paliwowej, jak Operator Logistyczny Paliw Płynnych, PGNiG, Naftoport, PERN, Gaz System, a także PKN Orlen i Lotos. Jej przepisy będą dotyczyć też kopalń Soli Solino, które mają magazyny do przechowywania ropy. Z dotychczasowej listy ubyła jedna firma – TP Emitel.
Zgodnie z ustawą, minister skarbu będzie mógł nadal sprzeciwić się uchwałom władz firm, np. gdyby chciały one przenieść siedzibę za granicę, rozwiązać spółkę.