GPW sojusznikiem dużej giełdy

Warszawska Giełda zyska partnera strategicznego – dowiedziała się „Rz”. Prawdopodobnie będzie nim albo Nasdaq-OMX, albo NYSE-Euronext. Decyzja zapadnie w najbliższych tygodniach

Aktualizacja: 06.11.2007 03:05 Publikacja: 06.11.2007 03:04

GPW sojusznikiem dużej giełdy

Foto: Rzeczpospolita

– Właśnie finalizujemy prace nad koncepcją strategicznego sojuszu z jedną z giełd – mówi „Rz” prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski. Nie chce jednak powiedzieć, z kim GPW będzie w przyszłości tak ściśle współpracować. Z naszych informacji wynika, że prawdopodobnie partnerem GPW zostanie albo NYSE-Euronext, albo Nasdaq-OMX, a więc przejmowany właśnie przez amerykańską giełdę technologiczną sojusz giełd skandynawskich.

Zdaniem specjalistów w grę wchodzą jeszcze dwa inne rynki: giełda frankfurcka oraz Londyn z giełdą włoską. – Wśród tej czwórki należy szukać najlepszego kandydata – twierdzi były prezes warszawskiej giełdy Wiesław Rozłucki. Jednak jego zdaniem kilka lat temu, gdy równie dużo mówiło się o sojuszu GPW z inną giełdą, Londyn i Frankfurt były mniej zainteresowane rzeczywistym aliansem z Warszawą. – Wydaje mi się, że od tego czasu sytuacja się nie zmieniła. Aby poważnie rozpatrywać dany rynek jako potencjalnego partnera, musi to być propozycja atrakcyjna i bardzo konkretna – wyjaśnia.

Dlatego bardziej prawdopodobna wydaje się dziś współpraca z NYSE-Euronext lub Nasdaq-OMX. Tym bardziej że decyzja o sojuszu może mieć związek z systemem transakcyjnym, który zamierza wybrać GPW. Wybierze spośród dwóch ofert: albo Atos Euronext Market Solution, albo system giełdy OMX.Zdaniem byłego prezesa GPW to, czy przyjmiemy system informatyczny którejś z giełd, może być kartą przetargową przy negocjowaniu warunków sojuszu. – W dzisiejszych czasach wybór systemu IT jest częścią pakietu, jaki wnosi dana giełda, zawierając strategiczny alians z inną. Dlatego niewykluczone, że te kwestie są ze sobą powiązane – mówi Wiesław Rozłucki. OMX jest bardziej aktywny w naszej części Europy.

Zdaniem wielu posiada też lepszy system transakcyjny. A właśnie na technologii oraz synergii płynącej z powiązań sieci brokerów, pośredników i instrumentów, a nie powiązaniach kapitałowych ma się opierać przyszły sojusz GPW.– OMX i Euronext to dwie różne klasy rynków. Mimo że Nasdaq-OMX jest znacznie mniejszy, to uważam go za cenniejszego sojusznika – mówi prof. Andrzej Fierla ze Szkoły Głównej Handlowej. Jego zdaniem obawy może budzić wielkość Euronextu. – To znacznie większy partner. Patrząc na doświadczenia Portugalii z Euronextem, można mieć poważne obawy o marginalizację naszego rynku – dodaje prof. Fierla.

W ocenie ekspertów to bardzo poważna strategiczna decyzja, która będzie miała wpływ na kształt warszawskiej giełdy w ciągu najbliższych kilkunastu lat. – Na pewno takie decyzje wymagają wyrażenia opinii przez głównego akcjonariusza GPW, czyli Skarb Państwa – mówi Wiesław Rozłucki.

Analitycy są również zgodni, że nasz przyszły sojusznik powinien nas wspierać w tym, aby GPW miała wyłączność w tym obszarze, który pomoże jej stać się centrum finansowym Europy Środkowo-Wschodniej. – Globalizacja rynków finansowych po prostu wymusza takie działania. Tej tendencji nie da się uniknąć. Bez tego lokalne rynki byłyby mniej konkurencyjne dla coraz bardziej wymagających inwestorów – mówi Marek Rogalski z First International Traders Domu Maklerskiego.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku