– Kupno Expandera to kontynuacja naszej strategii inwestowania w sektor finansowy, w który bardzo wierzymy – mówi Krzysztof Kulig, partner w Innova Capital. Jego wiarę umacniają wcześniejsze transakcje. Latem ubiegłego roku Innova z zyskiem sprzedała pakiet akcji innego pośrednika finansowego – Domu Finansowego QS. Wcześniej zarobiła na zainwestowaniu w PolCard, agenta rozliczeniowego kart płatniczych.
Jeśli uwzględnić jedynie te transakcje, to nasuwa się wniosek, że fundusz nie będzie trzymać w swoim portfelu akcji BWE i Expandera latami. Dom Finansowy QS sprzedał w ciągu niepełnych dwóch lat od ich zakupu, a część akcji PolCardu po dwóch i pół roku (resztę po czterech latach).
Pytanie, jak Innova doprowadzi do ścisłej współpracy BWE i Expandera. Dotychczas bank specjalizował się w obsłudze spółek należących do Aleksandra Gudzowatego. Wszelkie próby wyjścia do innych klientów nie kończyły się sukcesem. Krzysztof Kulig mówił w mediach, że bank będzie oferować produkty dla małych i średnich firm, a także zamierza wejść na rynek bankowości konsumenckiej, czyli dokładnie tam, gdzie działa Expander. Można się więc spodziewać, że niedługo Expander będzie miał w swojej ofercie kredyty kolejnego banku.
Innova Capital to jeden z wiodących funduszy private equity w Europie Środkowej. Działa od 1994 r., a jego cztery fundusze zebrały 500 mln euro. Do tej pory zainwestował 300 mln euro w 35 spółek działających głównie w sektorze usług finansowych, usług dla biznesu (telekomunikacja, IT) oraz w branży produkcji przemysłowej.
Najbardziej znane inwestycje Innova w Polsce to nabycie akcji PolCardu, operatora sieci bankomatowej Euronet, Domu Finansowego QS, dostawcy usług telekomunikacyjnych dla biznesu Energis oraz dostawcy zabezpieczeń przeciwpożarowych Mercor. Część z tych firm jest już obecnie notowana na GPW.