Belgijski rząd wsparł już wcześniej finansowo m.in. Dexię i Fortis. Tydzień temu holenderski rząd zapowiedział, że dokapitalizuje kwotą 10 mld euro grupę ING.
KBC ma dostać od rządu 3,5 mld euro pod koniec tego roku w zamian za wyemitowane papiery wartościowe. Dzięki rządowemu wsparciu współczynnik wypłacalności KBC wzrośnie z poniżej 7 proc. do ponad 8 proc. (to zalecany poziom). Belgijski minister finansów Didier Reynders powiedział, że pomoc dla KBC nie ma charakteru ratunkowego.
– Nasza płynność jest powyżej średniej w sektorze. Nie zmieniło się to w ostatnich miesiącach i w ciągu ostatnich kilku dni. Jednak atmosfera na rynkach kapitałowych zmieniła się dramatycznie i wywołała w ostatnich tygodniach nieodzowną potrzebę podwyższenia wymogów kapitałowych dla instytucji finansowych – wyjaśnia André Bergen, prezes grupy KBC.
Belgowie zapowiedzieli także, że nie wypłacą dywidendy za 2008 r. – Nic nie wskazuje na to, żeby kondycja Kredyt Banku uniemożliwiała wypłatę dywidendy za ten rok. Jednak na pewno ta kwestia będzie jeszcze dyskutowana – mówi „Rz” Maciej Bardan, prezes Kredyt Banku.
Dokapitalizowaniu właściciela Kredyt Banku nie będzie towarzyszyć sprzedaż aktywów grupy. – Nie ma na ten temat żadnych dyskusji. Nie ma mowy o sprzedaży Kredyt Banku – zapewnia prezes Bardan.