Taki wniosek płynie z wczorajszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
Nowelizacja przewidywała m.in. zobowiązanie NBP do wycofania się z akcjonariatu KDPW oraz wprowadzenie w Polsce unijnej dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID). Zakłada ona przyjęcie wyższego standardu obsługi inwestorów, a także ochronę ich interesów. Zgodnie z dyrektywą informacja np. o ryzyku związanym z konkretnym produktem finansowym ma być pełniejsza. Zdaniem wielu specjalistów obowiązywanie tej dyrektywy mogłoby pozwolić na uniknięcie kłopotów wielu firm z opcjami. – Polska powinna wdrożyć tę dyrektywę w listopadzie 2007 r. Jesteśmy jednym z ostatnich krajów, które tego nie zrobiły – mówi „Rz” mecenas Sławomir Jakszuk.
[wyimek]21 miesięcy upłynęło od wymaganego przez Unię Europejską terminu wprowadzenia dyrektywy MIFID[/wyimek]
Ustawę do Trybunału skierował prezydent. Jednak jego wątpliwości dotyczyły przepisów niezwiązanych z wprowadzeniem dyrektywy MiFID. Lech Kaczyński zaskarżył przepisy, zgodnie z którymi NBP miał się pozbyć akcji KDPW. Trybunał uznał, że „akcje KDPW były postrzegane nie tyle jako składnik jego kapitału, ile jako jeden ze środków realizacji zadań NBP”. Jednocześnie w sentencji wyroku Trybunał napisał, że przepis dotyczący NBP nie jest nierozerwalnie związany z resztą nowelizacji. Ale to też nie oznacza, że dyrektywa MiFID może być szybko wprowadzona. – Prezydent po konsultacji z marszałkiem Sejmu może podpisać tę ustawę z wyłączeniem uchylonych przepisów, ale może też skierować ją do Sejmu, a to ponownie wydłuży wprowadzenie dyrektywy w życie – mówi „Rz” prof. Marek Wierzbowski.
Oprócz kwestii dyrektywy MiFID w spornej ustawie dla rządu bardzo ważna była sprawa uregulowania dywidendy, którą Skarbowi Państwa wypłaciłaby Giełda Papierów Wartościowych. Terminem granicznym jest tu 30 lipca, a w grę wchodzi 700 mln zł z zysków z ostatnich lat wypracowanych przez GPW. Rząd jeszcze przed wydaniem wyroku przygotował ustawę poświęconą tylko kwestii wypłaty zysku przez GPW.