Rok temu o poprawie mówiło tyle samo ankietowanych, co obecnie, natomiast o pogorszeniu 46 proc. ankietowanych.

Ankieterzy pytali o zdanie kobiety, bo – jak wynika z badań – w zdecydowanej większości rodzin to właśnie one samodzielnie podejmują decyzje finansowe dotyczące rodziny albo przynajmniej współdecyduje o finansach. Badanie zostało przeprowadzone wśród ponad 300 osób, gdzie miesięczny dochód netto całego gospodarstwa domowego jest niższy od 3,5 tys. zł. Właśnie takim osobom najczęściej udziela pożyczek Provident.

Z badania wynika, że przeważająca większość kobiet (ok. 70 proc.) ocenia, że starcza im pieniędzy na bieżące wydatki, natomiast 20 proc. ankietowanych boryka się z problemem by pieniędzy starczyło na najpotrzebniejsze wydatki. W 2010 r. Polki rzadziej niż rok temu ograniczają bieżące wydatki, w 2009 r. rezygnowało z nich 66 proc. natomiast w tym roku niewiele ponad 50 proc. Spośród badanych, 55 proc. planuje wydatki z wyprzedzeniem, z czego 32 proc. robi to niesystematycznie, 68 proc. deklaruje, że posiada plany finansowe na przyszły rok.

Sygnałem poprawy sytuacji gospodarczej w tym roku jest zmiana podejścia do wydawania i oszczędzania pieniędzy. W porównaniu z rokiem ubiegłym o 23 punkty procentowe zwiększyła się liczba kobiet deklarujących, że oszczędzają albo przynajmniej starają się to robić. - Kryzys spowodował zwiększenie oszczędności, ale nadal mały odsetek gospodarstw domowych je posiada. Z badania przeprowadzonego wśród kobiet wynika, że niecałe 10 proc. kobiet gromadzi oszczędności, 42 proc. stara się oszczędzać- mówi koordynator programu Akademia Rodzinnych Finansów Piotr Janiszewski.