- Nieuczciwe firmy przyciąga dostępność złomu, jego wysoka wartość i nieszczelność systemu podatkowego - mówi Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu.
Handlowcy, aby wyłudzić zwrot podatku VAT, dokonują m.in. fikcyjnych sprzedaży, bądź organizują tzw. transakcje karuzelowe, polegające na sprzedaży tego samego towaru, wielokrotnie sprowadzanego do kraju. Zdaniem Kazimierza Poznańskiego żadne środki zapobiegawcze, poza rozwiązaniem systemowym, nie wyeliminują nadużyć w obrocie złomem.
Dlatego Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu oraz Izba Przemysłowo-Handlowa Gospodarki Złomem ogłosiły dziś apel w tej sprawie do Ministerstwa Finansów i parlamentu.
Proponowaną zmianą jest wprowadzenie do ustawy o VAT tzw. mechanizmu samonaliczającego ten podatek, zgodnie z którym podatnikiem miałby być nabywca złomu, a nie jak dotychczas sprzedawca. Oznacza to, że podatek VAT zapłaciłby odbiorca końcowy, czyli huta, przetwórca bądź sprzedawca, który eksportuje złom. Projekt, o którym mowa, czeka na akceptację Ministerstwa Finansów już od 2 lat.
Mechanizm odwróconego VAT-u wyeliminował oszustwa podatkowe już w wielu krajach Europy, (m.in. na Węgrzech, na Litwie, w Austrii, Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Hiszpanii, Francji, Słowenii i we Włoszech). Od przyszłego roku pozostali kontrahenci Polski w regionie wykluczą szarą strefę obrotu złomem - na zmianę czekają Niemcy, Czesi i Estończycy. - Jako jedyne w regionie państwo bez zabezpieczenia staniemy się mekką dla nieuczciwych firm i narazimy na jeszcze większe straty - podsumowuje Poznański.