Aktywa funduszy pieniężnych w ostatnich miesiącach znacząco wzrosły. Na koniec listopada wynosiły 14,8 mld zł. Były aż o 76 proc. wyższe w stosunku do ubiegłego roku. Tak duży napływ kapitału to m.in. efekt rosnącego zainteresowania firm tym rodzajem funduszy.
Przedsiębiorstwa coraz częściej wybierają fundusze pieniężne, ponieważ ich dochodowość jest konkurencyjna wobec krótkoterminowych lokat bankowych; żaden fundusz nie zarobił przez rok mniej niż 3 proc., a zyski najlepszych sięgają
7 proc. Jednocześnie fundusze te charakteryzują się dużą płynnością i niskimi kosztami transakcyjnymi. Wycofanie się z inwestycji jest możliwe w dowolnym momencie bez utraty wypracowanego zysku.
Fundusze pieniężne i gotówkowe inwestują w krótkoterminowe (do roku) papiery dłużne, czyli bony skarbowe, bony komercyjne, krótkoterminowe obligacje rządowe; część środków trzymają na lokatach w bankach. Ceny jednostek takich funduszy z reguły stabilnie rosną. Trzeba przy tym pamiętać, że te, które osiągają ponadprzeciętne zyski, na ogół inwestują bardziej ryzykownie niż konkurenci z tej samej grupy.
Nazwa: fundusz rynku pieniężnego przysługuje wyłącznie tym podmiotom, które inwestują zgodnie z przepisami w najbezpieczniejsze papiery skarbowe o najwyższym ratingu. Tylko w dwóch towarzystwach można znaleźć takie produkty. Są to PKO Rynku Pieniężnego oraz SKOK Rynku Pieniężnego.