Więcej rejestrowaliśmy firm, niż likwidowaliśmy

Tak przynajmniej wynika z danych GUS na temat rejestru Regon. W zeszłym roku liczba firm wzrosła o 4,5 proc. Zarejestrowanych jest ponad 3,9 mln podmiotów gospodarczych

Publikacja: 23.02.2011 18:41

Więcej rejestrowaliśmy firm, niż likwidowaliśmy

Foto: ROL, Bogusław Florian Skok Bog Bogusław Florian Skok

Ponad 98 proc. wszystkich zgłoszonych do Regonu podmiotów gospodarczych to te zakładane przez osoby prywatne, gdzie pracuje mniej niż dziesięć osób.

Z danych GUS wynika, że podmioty prywatne pod koniec grudnia stanowiły 96,9 proc wszystkich  i wyniosła 3,787 mln.

W sektorze publicznym wpisanych było 121,9 tys. podmiotów, tj. o 1,2 proc. więcej niż w roku 2009 (rok wcześniej był to spadek o 3,2 proc).

W ciągu całego roku do rejestru REGON wpisano 402 tys. nowych podmiotów, tj. o 15,0 proc. więcej niż dwa lata temu. Najczęściej nowe firmy zajmują się działalnością usługową, naukową i profesjonalną, informacją i komunikacją. najwięcej nowych firm rejestrowano na Mazowszu oraz w woj. śląskim i lubelskim.

Wykreślono zaś z rejestru REGON 237,7 tys. podmiotów, tj. o 33,5 proc. mniej niż w 2009 r. Najczęściej likwidowano firmy: rolnicze,leśnicze, zajmujące się łowiectwem i rybactwem, z administracji publicznej i obrony narodowej. Liderami zmian są województwa: łódzkie, kujawsko-pomorskie i opolskie.

Także z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w ostatnim roku zwiększyła się liczba firm, głównie mikrofirm, gdzie nie ma pracowników, tylko tworzą je osoby samozatrudnione. Składki za siebie  na koniec rolu płaciło w 20010 roku ok 75 tys. więcej samozatrudnionych niż rok temu i ok 180 tys. niż dwa lata temu.

Z danych ZUS wynika że na koniec 2010 roku w Polsce było ok.  2,15 mln podmiotów gospodarczych, które działają i jest to o ok 220 tys. więcej niż  pod konie 2008 roku. Ale dane te pokazują tylko liczbę płacących składki ubezpieczeniowe, a nie pokazują ile firm przestało istnieć, ani jaki panuje ruch w powstawaniu, przejmowaniu i upadaniu przedsiębiorstw.

Ale też z danych ZUS wynika, że o kilka procent zwiększa się liczba firm, które zatrudniają od jednego do pięciu pracowników.

Różnice pomiędzy danymi ZUS i Regon wynikają z kilku przyczyn. Po pierwsze firmy gdy się rejestrują muszą wystąpić o numer Regon, ale gdy zmieniają profil, czy zaprzestają działalności nie wyrejestrowują się. Po drugie część firm prowadzi działalność sezonową, wiele numerów REGON jest więc uśpionych. Istnieją w wykazie REGON, a nie płacą składek.

Ekonomiści zwracają uwagę, że mikro- i małe firmy są najbardziej elastyczne, najlepiej przystosowują się do zmieniających się warunków prowadzenia biznesu. - A jeśli w ostatnim roku rosła liczba legalnie prowadzonych firm, to znaczy, że ludzie nie uciekali w szarą sferę. - tłumaczy Adam Ambrozik, ekspert Pracodawcy RP

Ponad 98 proc. wszystkich zgłoszonych do Regonu podmiotów gospodarczych to te zakładane przez osoby prywatne, gdzie pracuje mniej niż dziesięć osób.

Z danych GUS wynika, że podmioty prywatne pod koniec grudnia stanowiły 96,9 proc wszystkich  i wyniosła 3,787 mln.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje