Administracja w Polsce powinna być bardziej efektywna. Rząd sądzi, że przyjęte dziś przepisy się do tego przyczynią. Mają one podnieść jakość prowadzonych wewnątrz administracji rządowej kontrole, dzięki czemu nasze państwo będzie sprawniejsze. Zwiększy się też - przynajmniej taka jest wola ustawodawcy - zaufanie obywateli do jego organów. Centrum informacyjne rządu poinformowało, że obecnie obowiązujące w tej dziedzinie regulacje prawne są niespójne i rozproszone w wielu aktach o różnej randze. - To nie gwarantuje skuteczności prowadzonych kontroli, a tym samym nie zapewnia realizacji podstawowych zadań nałożonych na organy państwa - czytamy w komunikacie wydanym po posiedzeniu rządu. - Dlatego konieczne jest wprowadzenie jednolitego modelu, zasad i trybu wykonywania takiej kontroli.
Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy dotyczą naczelnych i centralnych organów administracji rządowej, jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez te organy oraz wojewodów. Zapisy ustawy obejmują także organy samorządu terytorialnego, jednak tylko pod kątem wykonywania zadań z zakresu administracji rządowej.
Zgodnie z założeniami przeprowadzanie kontroli będzie miało na celu usprawnienie realizacji zadań publicznych przez zastosowanie oceny działalności jednostki kontrolowanej na podstawie wyznaczonych kryteriów. Dlatego kontrole przeprowadzane będą pod kątem: legalności, gospodarności, celowości i rzetelności.
Kontrole będzie mógł zlecać - premier, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister i wojewoda. Premier zyska największe kompetencje w odniesieniu do kontroli ministrów, a w konsekwencji także jednostek podległych lub nadzorowanych przez nich. Aby usprawnić i uprościć postępowanie kontrolne, projekt wprowadza obowiązek niezwłocznego informowania o kontrolach i postanowieniach oraz sporządzania dwóch dokumentów: projektu wystąpienia pokontrolnego i wystąpienia pokontrolnego.
Ustawa powinna zacząć obowiązywać pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Jednocześnie do kontroli wszczętych i niezakończonych przed wejściem jej w życie będą stosowane przepisy dotychczasowe.