Reklama

Euro wciąż nam ucieka

Oceniając stan przygotowań Polski do przyjęcia unijnej waluty, rynek szacuje, że może to nastąpić pomiędzy 2019 a 2021 rokiem

Publikacja: 04.07.2011 16:51

Euro wciąż nam ucieka

Foto: Bloomberg

W maju spełniliśmy kryterium stabilności cen, ale uciekło nam kryterium stóp procentowych. Z najnowszego raportu konwergencji nominalnej, przygotowanej w ministerstwie finansów wynika, że znów spełniamy tylko jedno kryterium - inflacji.

- Nasze dotychczasowe szacunki, sporządzone na podstawie majowych prognoz Komisji Europejskiej, wskazywały na niewypełnienie kryterium stabilności cen w horyzoncie tych prognoz, tzn. do końca 2012 roku - czytamy w najnowszym raporcie "Monitor konwergencji nominalnej". - W szczególności, w drugim kwartale roku różnica między średnioroczną dynamiką HICP w Polsce a wartością referencyjną miała wynieść 0,5 pkt. proc. Rozbieżność pomiędzy wcześniejszymi szacunkami, a obecną wartością wynika z wolniejszego od prognozowanego przez KE wzrostu cen w Polsce oraz szybszego od prognozowanego przez KE wzrostu cen w innych państwach UE.

Przestaliśmy za to wypełniać kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wynosiła 5,9 proc. i była o 1 pkt proc. wyższa od wartości referencyjnej. Podstawą do obliczenia tej wartości były dane z trzech państw UE o najbardziej stabilnych cenach: Szwecji, Holandii i Niemiec. Przy kalkulacji wartości referencyjnej nie uwzględniono Irlandii jako państwa ze stopą inflacji znacząco odbiegającą w dół od pozostałych państw strefy euro (o 2,3 pkt. proc.).

W maju 2011 roku zarówno wartość referencyjna dla kryterium stabilności cen, jak i średnie tempo wzrostu indeksu HICP w Polsce w ostatnich 12 miesiącach wzrosły o 0,2 pkt. proc. do poziomu odpowiednio 3,1 proc. i 3 proc.

Kryterium fiskalne nie jest spełnianie ze względu na nałożoną na nas procedurę nadmiernego deficytu. Według oficjalnych danych wynik sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2010 roku wyniósł -7,9 proc. PKB. Rząd podtrzymał jednak zamiar obniżenia go już w przyszłym roku do 2,9 proc. - Realizacja tej rekomendacji umożliwiłaby zakończenie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski najpóźniej w 2013 roku - czytamy w raporcie. - Istnienie nadmiernego deficytu zostało stwierdzone w 24 z 27 państw UE.

Reklama
Reklama

Kryterium kursu walutowego ze względu na fakt, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II. Wskaźnik zmienności ERV wzrósł nieznacznie w czerwcu 2011 r. z 5,2 do 6,0 w ujęciu miesięcznym, zaś w kwartalnym nieznacznie się obniżył (z 6,3 do 5,9). Jednocześnie w czerwcu mżna było zaobserwować silny wzrost zmienności kursów niektórych walut, w tym przede wszystkim rumuńskiego leja i węgierskiego forinta (jak również czeskiej korony i łotewskiego łata) w związku z reperkusjami kryzysu greckiego.

Finanse
Członek Fed wzywa do obniżki stóp. Media typują go na następcę Jerome’a Powella
Finanse
Donald Trump twierdzi, że nie planuje zwolnić szefa Fed, Jerome’a Powella
Finanse
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Finanse
Kulawa moralność finansowa Polaków. Ponad 2/5 z nas akceptuje oszustwa
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Finanse
Trump przypuścił nowy atak na Powella. Prezydent znalazł sposób na pozbycie się szefa Fed?
Reklama
Reklama