"Akcja „Weź paragon" ma pomóc w likwidowaniu szarej strefy w handlu i usługach. - Kontrolerzy skarbowi podczas wakacji będą sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży w kasach fiskalnych w miejscowościach turystycznych i przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji" - czytamy w komunikacie resortu. Akcję będzie promował rysunek Andrzeja Mleczki przedstawiający jelenia na zakupach.
Inicjatorzy akcji, m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz wojewódzkie inspektoraty inspekcji handlowej, chcą w ten sposób podkreślić, że wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie dla kupującego. Dzięki niemu nie tylko łatwiej jest dochodzić swoich praw np. w wypadku reklamacji wadliwego towaru czy usługi, ale również porównywać ceny u różnych sprzedawców i kontrolować własne wydatki. Chodzi również o uświadomienie przedsiębiorcom potrzeby rzetelnego wydawania paragonów.
Andrzej Parafianowicz, wiceminister finansów, generalny inspektor kontroli skarbowej podkreśla, że domagając się paragonu tworzymy warunki uczciwej konkurencji i eliminujemy szarą strefę. - Dzięki niemu wiadomo, ile podatku trafi do budżetu, a przecież większe wpływy oznaczają więcej pieniędzy na dofinansowanie sfery publicznej, np. policji czy służby zdrowia – dodaje.
Zdaniem UOKiK dowód zakupu musimy dostać niezależnie od miejsca, w którym kupujemy towar lub usługę. "Dotyczy to zatem nie tylko zakupów na bazarze, stoisku z pamiątkami czy w Internecie" - podkreśla urząd. "Paragon powinien być wydany również, gdy kupujemy bilet autobusowy, do kina, na mecz".
Fiskus zachęca Polaków, aby wszelkie przypadki niewydania paragonu zgłaszali do urzędów kontroli skarbowej. W przypadku problemów z zakupami czy odrzuconą reklamacją możemy liczyć na bezpłatną pomoc miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Poradę prawną można również uzyskać dzwoniąc pod darmowy numer infolinii konsumenckiej 800 007 707.