W porównaniu do poprzedniego miesiąca, wynik jest o 1,6 gorszy.
- Osłabienie w polskim sektorze przemysłowym jest coraz bardziej widoczne – twierdzi jednak Madhur Jha ekonomista. - Wskaźnik PMI pozostaje w terytorium wzrostu od początku tego roku, jednak tempo tego wzrostu przyspieszyło tylko dwukrotnie, a w pozostałych siedmiu miesiącach odnotowało spadek.
Ekonomista przypomniał, że we wrześniu wskaźnik wykazał najsłabsze tempo wzrostu od października 2009 roku. Co jeszcze bardziej niepokojące, Wskaźnik zatrudnienia, który jest miernikiem długoterminowych oczekiwań, traci tempo wzrostu od czterech miesięcy, a w najnowszym okresie badań odnotował poziom zaledwie nieco powyżej wartości neutralnej.
Oficjalne dane dotyczące zatrudnienia opublikowane przez GUS również wskazują na spowolnienie w tym obszarze w kilku ostatnich miesiącach – roczne tempo wzrostu spadło z poziomu 4.2% zarejestrowanego w lutym, do 3.1% w sierpniu.
We wrześniu, po siedmiu miesiącach spadków, po raz pierwszy tempo wzrostu Wskaźnika Kosztów Produkcji było wyższe niż miesiąc wcześniej. Zarówno Wskaźnik Kosztów Produkcji, jak i Wskaźnik Cen Wyrobów Gotowych wskazywały na presję inflacyjną. Na ostatnim posiedzeniu NBP podkreślił ryzyko spowolnienia gospodarczego (co było widoczne w osłabieniu wskaźników PMI), jednak nie przyjął otwarcie „gołębiej" postawy.