Biurokracja tłamsi potencjał gospodarczy

Przedsiębiorcy apelują do rządu o radykalne reformy uzdrawiające krajową gospodarkę i administrację

Publikacja: 26.01.2012 14:12

Biurokracja tłamsi potencjał gospodarczy

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

Ich zdaniem potrzebne jest uproszczenie systemu prawnego, zmniejszenie procedur administracyjnych i przegląd kompetencji poszczególnych instytucji publicznych, tak by nie dublowały swoich zadań.

- Gdyby rząd zdecydował się na zmniejszenie biurokracji, to Polska rozwijałaby się z znacznie szybszym tempie niż zakładane na ten rok 2,5 proc. PKB – uważa Andrzej Sadowski, ekonomista Centrum Adama Smitha. Centrum wspólnie z Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotowało raport na temat warunków prowadzenia firm w Polsce.

Przedsiębiorcy uważają, że zbyt rozbudowany system administracyjno – gospodarczy, zza dużą liczba niepotrzebnych procedur i przeciągającymi się postępowaniami

administracyjnymi, jest korupcjogenny i ogranicza działania inwestycyjne firm.

Zdaniem przedsiębiorców działania rządu zmniejszające biurokracje choć przynoszą efekty prowadzone są połowicznie i zbyt wolno. Przypominają, że Polska postrzegana jest jako kraj ze stabilna sytuacja polityczną, prawna i Gospodarcza, ale nadmierna biurokracja psuje klimat dla inwestycji.

- Rząd zaproponował nam małą stabilizację, która oznacza „nie będzie gorzej" – uważa Cezary Kaźmierczak, szef ZPiP. Przyznaje, że zeszły rok był czasem niewielkiej poprawy warunków prowadzenia firm, ale do zmniejszenia nadmiernych obciążeń jeszcze daleko.

- Co prawda obowiązuje ustawa o możliwości składania oświadczeń zamiast zaświadczeń, ale w wielu urzędach i instytucjach nie jest respektowana – uważa Andrzej Blikle. Właśnie jeden z urzędów poprosił go by przedstawił poświadczenie o urzędowo nadanym numerze jego budynku, choć nic się nie zmieniało w adresie. Z badań prowadzonych przez ZPP wynika, że największymi przeszkodami w prowadzeniu firm według przedsiębiorców są: koszty pracy (45 proc.), wysokie podatki (32 proc.), niestabilność prawa (21 proc.), nadmiar obowiązków biurokratycznych (20 proc.)

Z raportu wynika, że zeszły rok był czasem  stopniowej poprawy potencjału polskiej gospodarki. Wynika ona przede wszystkim z umiejętności elastycznego zachowania się przedsiębiorców, ich konkurencyjności. A nie jest to łatwe, bo jak tłumacza autorzy opracowania polscy przedsiębiorcy działają w znacznie trudniejszym otoczeniu prawno – instytucjonalnym niż ich europejscy konkurenci. Część z nich, szczególnie małe firmy mają problemy z uzyskaniem kredytów obrotowych: - Banki nie są przygotowane do oceny biznesplanów związanych z nowoczesnymi technologiami, one wykonują proste analizy, gdzie szacując wartość potencjalnego kredytu biorą pod uwagę wartość budynków i urządzeń, a nie wartość kontraktu – dodaje Andrzej Blikle.Ale też przedsiębiorcy zwracają uwagę, że coraz większym problemem jest sytuacja na rynku pracy. – Mamy dwucyfrowe bezrobocie, ale tez problemy ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry, bo brakuje absolwentów szkół zasadniczych i średnich technicznych, którzy oprócz wiedzy teoretycznej posiadają praktyczna znajomość zawodu. OECD policzył latem ubiegłego roku, że gdyby w Polsce zmniejszono radykalnie biurokrację, to PKB wzrósł by o 14 proc. A z szacunków resortu gospodarki wynika, że koszty wykonywania obowiązków informacyjnych przez firmy w ciągu roku stanowią prawie 78 mld zł, czyli ok. 6 proc. PKB.  W tym przedsiębiorcy prowadza sprawozdawczość nie przydatna w prowadzeniu firmy, a tylko na rzecz administracji wartą  ponad 37mld zł, czyli prawie 3 proc. PKB (według danych za 20210 rok)

Ich zdaniem potrzebne jest uproszczenie systemu prawnego, zmniejszenie procedur administracyjnych i przegląd kompetencji poszczególnych instytucji publicznych, tak by nie dublowały swoich zadań.

- Gdyby rząd zdecydował się na zmniejszenie biurokracji, to Polska rozwijałaby się z znacznie szybszym tempie niż zakładane na ten rok 2,5 proc. PKB – uważa Andrzej Sadowski, ekonomista Centrum Adama Smitha. Centrum wspólnie z Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotowało raport na temat warunków prowadzenia firm w Polsce.

Pozostało jeszcze 84% artykułu
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje