Przyjęty przez rząd Mariano Rajoya projekt ustawy jest pierwszym z trzech inicjatyw przewidzianych w najbliższych tygodniach, które będą dotyczyć także sektora bankowego i rynku pracy.
Pierwsza przewiduje stopniowe redukowanie długu sektora publicznego do 60 proc. PKB i likwidację deficytu budżetowego do 2020 r. Ma to dotyczyć władz centralnych i regionalnych — podkreślił minister finansów Cristobal Montoro na konferencji prasowej po obradach gabinetu.
- Reforma jest konieczna dla osiągnięcia możliwie jak najszybciej wzrostu i tworzenia miejsc pracy, a tym samym wyprowadzić kraj z kryzysu — wyjaśnił minister i dodał, że regiony podpisały się pod tym. Jedynie władze Katalonii, zapewniającej 1/5 krajowego PKB, jeden z czterech regionów na 17 w Hiszpanii nie kontrolowanych przez Partię Ludową PP, nadal badają projekt ustawy.
- Reforma jest ważna, ale nie wystarczy sama z siebie do odzyskania zaufania rynku, zwłaszcza rynku obligacji, jeśli nie wywoła oczekiwań wzrostu — uważa szef firmy doradczej Analistas Financieros Internacionales, Emilio Oliveiros.
W ostatnich 2 latach regiony, na które przypada z grubsza połowa wydatków publicznych, mające własne budżety na służbę zdrowia i oświatę, mocno przekraczały limity wydawania. W 2011 r. ich deficyt budżetowy był dwukrotnie większy do założonych 1,3 proc. PKB — szacuje rząd centralny.