Niedawne obcięcie hiszpańskiego ratingu przez agencję Standard &?Poor's z poziomu A do BBB+ może być początkiem nowej fali cięć ratingów. Zdaniem analityków zagrożone mogą być państwa o najwyższych ocenach kredytowych.
– Klub państw z potrójnym AAA się kurczy. To dlatego, że kryzys wchodzi w nową, bardziej polityczną fazę. Charakteryzują ją słabnące gospodarki, wynikające z tego problemy z cięciami fiskalnymi i niechęć do podążania za niemiecką linią przewidującą zaciskanie pasa – wskazuje w rozmowie z „Rz" Nicholas Spiro, szef firmy konsultingowej Spiro Sovereign Strategy.
– Możemy się spodziewać, że w tym roku agencje zmienią wiele ratingów w Europie. Głównie dlatego, że słabną europejskie gospodarki. Bank Grecji przewiduje recesję, w której PKB spadnie o co najmniej 5 proc. Recesja dotknęła też Hiszpanii, a Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego, twierdzi, że Europa potrzebuje „paktu na rzecz wzrostu". Spodziewamy się, że w czerwcu EBC obetnie stopy procentowe – mówi „Rz" James Shugg, ekonomista z Westpac Banking Corp. Jego zdaniem świadczy to o słabości europejskiej gospodarki, wobec której rządom trudno będzie ciąć deficyty budżetowe, co z kolei przyczyni się do akcji agencji ratingowych.
Krajem najczęściej wskazywanym przez analityków jako ten, który najszybciej straci rating AAA, jest Holandia. Obawy ożywił też kryzys polityczny w Hadze. Agencja Fitch już zresztą ostrzegła, że może pozbawić Holandię najwyższej oceny kredytowej. (Zaznacza jednak, że kraj ten ma dobrą historię konsolidacji fiskalnej). Zeszłoroczny deficyt budżetowy w Holandii wyniósł 4,7 proc. PKB?i był wyższy niż w Portugalii (4,2 proc. PKB) czy we Włoszech (3,9 proc.), a kłótnie wokół jego cięcia były powodem upadku rządu Marka Rutte. Rozmowy w sprawie cięć storpedował nacjonalistyczny polityk Gert Wilders i jego Partia Wolności. – Holandia może stracić rating AAA, zanim w Hadze powstanie nowy rząd – oceniają analitycy Societe Generale. Jak na ironię rząd Rutte bardzo pryncypialnie pouczał inne państwa strefy euro co do konieczności głębokich cięć fiskalnych. Sam jednak nie był w stanie ich wykonać.
6 państw Unii Europejskiej ma najwyższy rating kredytowy w agencji Standard &?Poor's