Unijni urzędnicy powiedzieli agencji Reutera, że pomysły te są częścią planów awaryjnych przygotowywanych w razie wyjścia Grecji ze strefy euro. Jednakże podkreślili, że celem dyskusji było przygotowanie się na taką ewentualność, która nie jest jednak pożądana i oczekiwana. Jednak z powodu niepewności politycznej w Grecji potęgowanej przez nadchodzące wybory, które mogą zostać wygrane przez skrajnie lewicową Syrizę odrzucającą pakiet pomocowy, plany awaryjne są konieczne – zaznaczyli urzędnicy UE.
Jak powiedziała jedna z osób bliskich sprawie potwierdziła, że są opracowywane plany awaryjne gotowe do użycia w razie, gdyby Grecja opuściła strefę euro. – Ograniczenie poboru gotówki z bankomatów i przepływu kapitału są rozważane i analizowane.
Zastanawiano się jednak, czy tak radykalne środki mogą mieć podstawę prawną. Jak powiedział przedstawiciel Banku Grecji, instytucja ta nie jest poinformowana o takich planach.
Drugie źródło poinformowało, że pod uwagę brane jest również zawieszenie strefy Schengen w przypadku Grecji. – To nie są polityczne dyskusje, to rozmowy prowadzone wśród ekspertów finansowych, którzy muszą być przygotowani na każdą ewentualność. To rozsądne planowanie, przygotowujemy się na najgorszy scenariusz.
Wprawdzie żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, ale członkowie Grupy Roboczej Eurogrupy (Eurogroup Working Group – EWG), składającej się z ministrów finansów 17 państw strefy euro, dyskutowali nad szczegółami proponowanych rozwiązań. Na majowym spotkaniu EWG uzgodniono, że każdy kraj powinien przygotować plan na wypadek wyjścia Grecji z euro, a głównym celem miało być ograniczenie runu na banki i ucieczki kapitału.