„Może w konsekwencji skutkować zwiększeniem ryzyka przekroczenia przez państwowy dług publiczny poziomu 60 proc. PKB objętego konstytucyjnie umocowaną gwarancją ochrony" – pisze RCL w swojej opinii. Chodzi o projekt ustawy zakładającej uelastycznienie procedur sanacyjnych po przekroczeniu przez dług ustawowych progów 50 i 55 proc. PKB.

Proponowane rozwiązania przewidują przede wszystkim, że nawet gdy dług w przeliczeniu na złote po kursie walut na koniec roku przekroczy 55 proc. PKB, sankcje nie będą uruchamiane automatycznie. Nastąpi to dopiero wtedy, gdy również dług przeliczane według kursów średniorocznych okaże się wyższy niż progi zapisane w ustawie.

Rządowe Centrum Legislacyjne uważa jednak, jak wynika z jego stanowiska do projektu, że taka nowa konstrukcja może doprowadzić „do opóźnionego uruchomienia ustawowych środków służących powstrzymaniu narastania długu publicznego".

Resort finansów zakłada, że projekt założeń zostanie przyjęty przez rząd we wrześniu, a samo przyjęcie projektu ustawy na przełomie września i października. Prace w parlamencie nad projektem planowo powinny rozpocząć się w październiku i zakończyć w grudniu. Znowelizowana ustawa powinna wejść w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. i miałaby ewentualne zastosowanie po raz pierwszy do relacji długu publicznego do PKB ogłoszonej za rok 2012 r.