Trwa niepewność na rynku handlu emisjami dwutlenkiem węgla. – Wstępne rozmowy KE odnośnie do harmonogramu aukcji na lata 2013–2020 nie przyniosły konkretnych decyzji – przyznaje Juliusz Preś z DM Consus, zajmującego się rynkiem Carbon.
Polska podtrzymuje weto w sprawie podnoszenia cen poprzez ingerencję w harmonogram aukcji uprawnień (KE mogłaby zdjąć część uprawnień z rynku). Dodatkowo niektóre państwa (np. Hiszpania) nieoficjalnie się temu sprzeciwiają.
By jednak pokazać UE, że Polsce też zależy na redukcji emisji CO2, Warszawa stara się o to, by to stolica Polski była siedzibą Zielonego Funduszu Klimatycznego, który do 2020 r. wyda 100 mld dol. na projekty związane z ochroną klimatu.
– Polska ma spektakularne osiągnięcia w redukcji emisji gazów cieplarnianych, współnegocjowaliśmy jako prezydencja przełomowy wynik negocjacji globalnych w Durbanie, kiedy pierwszy raz doszło do zgody na zobowiązanie wszystkich krajów do działania na rzecz klimatu – przypomina minister Korolec.
Decyzja w sprawie siedziby funduszu zapadnie jesienią, przed kolejnym szczytem klimatycznym, który odbędzie się w Dausze.