Reklama

Kondycja świata najlepsza od 18 miesięcy

Globalna gospodarka jest w najlepszej formie od 18 miesięcy. Dwie trzecie spośród 862 uczestników ankiety Bloomberg Global Poll uważa, że jej kondycja jest stabilna bądź poprawia się

Publikacja: 29.11.2012 12:39

Kondycja świata najlepsza od 18 miesięcy

Foto: Bloomberg

?We wrześniu taki pogląd wyraziła nieco ponad połowa ankietowanych, czyli inwestorów, traderów i analityków.

Na pytanie, który rynek w przyszłym roku rokuje najlepiej, ósmy kwartał pod rząd wygrywają Stany Zjednoczone. Na drugim miejscu znalazły się Chiny, które we wrześniowym sondażu zajęły czwarte miejsce. Najgorzej pod względem oczekiwanych stóp zwrotu wypada Unia Europejska, głównie z powodu kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.

- Globalna gospodarka poprawia się, odżywa i odzyskuje zdrowie dzięki Stanom Zjednoczonym i rynkom wschodzącym – ocenia Andrea Guzzi, uczestnik ankiety Bloomberga, który jest wiceszefem Investmentstiftung fuer Personalvorsorge, firmy zarządzającej pieniędzmi szwajcarskich funduszy emerytalnych. Jego zdaniem coraz więcej ludzi bogaci się i ubywa biednych.

Z ankiety przeprowadzonej 27 listopada wynika, że więcej niż jeden na trzech jej uczestników uważa, że w przyszłym roku najwięcej będzie można zarobić na akcjach, a na drugim miejscu znalazły się nieruchomości.  Najgorzej będzie z obligacjami.

Amerykańska Rezerwa Federalna, według oczekiwań uczestników Bloomberg Global Poll, powinna wspierać rynek papierów dłużnych poprzez bezpośredni ich zakup. Aż do 2014 bank centralny USA będzie, w ich przekonaniu,  kupował instrumenty powiązane z rynkiem nieruchomości.

Reklama
Reklama

- Polityka monetarna Fedu jest klarowna – wskazuje Gala Prada, z barcelońskiej firmy ubezpieczeniowej Fiatc Mutua de Seguros y Reaseguros. Jeśli kondycja gospodarki nie poprawi się będzie czwarta runda luzowania,  QE4, czyli dalsze zakupy aktywów.

Rosnący optymizm inwestorów co do perspektyw światowej gospodarki nie znalazł odzwierciedlenia w ich ocenie możliwości branży usług finansowych. Około siedmiu spośród dziesięciu ankietowanych uważa, że duże banki nadal będą ograniczać zatrudnienie po tym jak w ostatnich dwóch latach zostało ono zmniejszone o co najmniej 188 tysięcy etatów. – W wielu krajach  sektor bankowy jest nadmiernie rozwinięty i musi wrócić do bardziej odpowiedniej skali – twierdzi Guzzi.

Finanse
„Luka” w PPK, czyli niewielki zysk dzisiaj, wielka strata w przyszłości
Finanse
Zderegulować obawy przed IPO. Jak przywrócić giełdę polskim firmom
Finanse
Bruksela zablokowała najważniejszy fundusz Putina. Kieruje nim były obywatel Ukrainy
Finanse
Członek Fed wzywa do obniżki stóp. Media typują go na następcę Jerome’a Powella
Finanse
Donald Trump twierdzi, że nie planuje zwolnić szefa Fed, Jerome’a Powella
Reklama
Reklama