Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu, branża leasingowa sfinansowała maszyny rolnicze o wartości 671,2 mln zł we pierwszym kwartale tego roku (oznacza to 11 proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem z 2012 r.). Przy czym finansowanie samą pożyczką wyniosło aż 517,4 mln zł. Pożyczka łączy się z refundacją inwestycji w ramach środków UE, dlatego wraz z końcem dotacji, widoczne jest większe zainteresowanie rolników tym narzędziem. Branżę agro charakteryzuje ogromny potencjał rozwoju. Z tego też względu w 2013 roku oczekiwany jest kolejny wzrost w finansowaniu tego sektora. W ubiegłym roku pozostawał on głównym stabilizatorem rynku.

- Obserwowana w tym oraz ubiegłym roku tendencja wskazuje na dobry klimat inwestycyjny w zakresie modernizacji gospodarstw. Rolnicy coraz chętniej sięgają po zewnętrzne formy finansowania inwestycji, które - jak wiadomo – są niezbędne do wykorzystania funduszy unijnych. Jednak popyt inwestycyjny nie powinien ulec gwałtownemu załamaniu po wyczerpaniu budżetu unijnego. Leasing będzie się stawał coraz popularniejszą formą finansowania - mówi Adam Binduga, menedżer rynku rolnego w EFL.

Dane z raportu „Agro pod lupą", przygotowanego przez EFL w ramach Europejskiego Programu Modernizacji Polskich Firm (EPMPF) pokazują, że wśród możliwości rozwoju i modernizacji gospodarstwa, badani rolnicy wskazywali w pierwszej kolejności zakup nowoczesnego sprzętu i maszyn (67 proc. wskazań respondentów), następnie powiększenie areału upraw (62 proc.) oraz skoncentrowanie się na najbardziej dochodowej produkcji (50 proc.).

Rozwój wymaga poniesienia znacznych nakładów finansowych. Rolnicy mogą skorzystać z programów wsparcia unijnego, m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013. Dofinansowanie do inwestycji w rolnictwie przewidziane jest w formie działania "Modernizacja gospodarstw rolnych", do którego trwają obecnie nabory. Mogą z niego skorzystać rolnicy, którzy chcą unowocześnić swoją produkcję. Wsparcie to ma charakter refundacji części wydatków na dany projekt.