Innowacja w szkolnictwie nie jest wymyślonym produktem, ale zmianą w zarządzaniu, metodzie samouczenia i nauczania uczniów – stwierdziła Cecylia Szymańska-Bar, menedżer ds. sektora edukacyjnego w Microsotf Polska podczas panelu dyskusyjnego „Czy polskie szkolnictwo zabija innowacyjność".
Uczestnicy IV Kongresu Innowacyjnej Gospodarki, którego organizatorem jest Krajowa Izba Gospodarcza, uznali, że polskie szkoły nie uczą kreatywności, twórczego myślenia, nie pobudzają do rozwijania zainteresowań, a wciąż skupiają się na wypełnieniu wskaźników programowych. – Największym problemem szkolnictwa jest jego zbytnie wystandaryzowanie. Oczywiście muszą istnieć narzędzia do mierzenia procesu szkolenia, ponieważ uczniowie muszą opanować podstawy języka polskiego i obcego, matematyki itp. Ale ten scentralizowany system nie potrafi sobie poradzić z tym, co jest niewymierne, oryginalnymi rozwiązaniami proponowanymi i przez uczniów, i przez nauczycieli hobbystów – zauważył Jan Wróbel, dyrektor Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących „Bednarska".
Internet, dostępność wiedzy w sieci, technologie mobilne, nie są, zdaniem uczestników Kongresu, przeszkodą, ale stymulatorem zmian w edukacji. – To, co się dzieje obecnie, jest większą rewolucją w edukacji niż rewolucja Gutenberga, Polskę musi objąć ta rewolucja – podkreślał Łukasz Turski, przewodniczący rady programowej?Centrum Nauki Kopernik, gdzie odbywa się Kongres.
Wczoraj odbyła się też debata „Kreatywne Miasta" z udziałem Charlesa Landry, autora pojęcia „twórcze miasto", które przeciwstawiane jest inżynierii miejskiej. Gościem specjalnym pierwszego dnia był Joseph E. Stiglitz, amerykański ekonomista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.
Dzisiaj, podczas drugiego dnia Kongresu, kolejna porcja wyzwań XXI wieku. Dyskusje skupiać się będą m.in. wokół takich tematów jak „Konkurencyjna Polska. Jak awansować w światowej lidze gospodarczej?" (raport prof. Jerzego Hausnera), jak żyć w miejskich korkach (komunikacja w aglomeracjach), czy telemedycyna. Wręczone zostaną też nagrody Prezesa KIG „Innovatica".