Komisja Europejska podjęła kroki prawne przeciwko państwom członkowskim -w tym Polsce - które nie wypełniły swoich zobowiązań wynikających z prawa unijnego. - Decyzje te dotyczą wielu sektorów, a ich celem jest zapewnienie właściwego stosowania prawa UE dla dobra obywateli i z korzyścią dla przedsiębiorstw – czytamy w komunikacie KE. W sumie komisja przyjęła 470 decyzji, w tym 29 uzasadnionych opinii i 12 decyzji dotyczących skierowania spraw do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dotyczą one m.in. praw pacjenta, ruchu powietrznego, respektowania praw autorskich.
Przestrzeń powietrzna według tras
Komisja wzywa osiemnaście państw członkowskich, aby usprawniły wspólne zarządzanie przestrzenią powietrzną. Sprawa dotyczy Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Malty, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier, Włoch i Zjednoczonego Królestwa. Chodzi o wspólną przestrzeń powietrzną zorganizowaną według tras ruchu lotniczego, a nie według granic państwowych. - Funkcjonalne bloki przestrzeni powietrznej odgrywają główną rolę w tworzeniu efektywniejszego, mniej kosztownego i mniej zanieczyszczającego systemu lotnictwa w Europie – głosi komunikat.
Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport, uzasadnia to tak: - W europejskiej przestrzeni powietrznej musimy wreszcie usunąć granice państwowe. Funkcjonalne bloki przestrzeni powietrznej są nieodzownym, zasadniczym elementem jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej. Na razie te wspólne przestrzenie powietrzne istnieją tylko na papierze – są formalnie ustanowione, lecz jeszcze nie funkcjonują. Apeluję do państw członkowskich o więcej ambicji i szybsze wdrożenie jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej.
Charakterystyka energetyczna budynków
Do Trybunału Sprawiedliwości z kolei trafił wniosek o nałożenie na Polskę i Austrię dziennych kar pieniężnych w związku z niedopełnieniem obowiązku pełnego wdrożenia dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Dziennie - od dnia wydania wyroku przez Trybunał do daty pełnego wdrożenia dyrektywy - mielibyśmy płacić 96 720 euro kary. Austria zaś 39 592,80 euro. - Przy określaniu wysokości kary wzięto pod uwagę czas trwania oraz wagę naruszenia – wyjaśnia komisja. - O ostatecznej wysokości dziennych kar pieniężnych zadecyduje Trybunał. Dyrektywa nakłada na państwa członkowskie obowiązek określania i stosowania minimalnych wymagań dotyczących charakterystyki energetycznej wszystkich budynków, stworzenia systemu certyfikacji w odniesieniu do charakterystyki energetycznej budynków i ustanowienia wymogu regularnej inspekcji systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Ponadto w myśl dyrektywy państwa członkowskie mają obowiązek zapewnić, aby do 2021 r. wszystkie nowe budynki były tzw. budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. Państwa członkowskie były zobowiązane do wdrożenia dyrektywy do prawa krajowego do 9 lipca 2012 r. Nie przestrzegamy też praw pacjentów. Komisja zwróciła się do 12 państw – w tym Polski - członkowskich o pilne zakończenie wdrażania przepisów dotyczących transgranicznej opieki zdrowotnej.
Opieka zdrowotna
Dyrektywa określa prawa pacjentów do podjęcia decyzji o skorzystaniu z opieki zdrowotnej w innym państwie członkowskim i uzyskania zwrotu kosztów w rodzimym państwie członkowskim. Nakłada ona również na systemy opieki zdrowotnej i świadczeniodawców obowiązek przekazania pacjentom informacji niezbędnych do dokonania świadomego wyboru o leczeniu w innym państwie członkowskim. Dyrektywa została częściowo wdrożona przez Austrię, Belgię, Bułgarię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Niemcy, Polskę i Zjednoczone Królestwo, ale niektóre jej przepisy nadal nie zostały wdrożone. Należą do nich zarówno wymóg wdrożenia przepisów dyrektywy dotyczących zwrotu kosztów za usługi opieki zdrowotnej, z jakich pacjent skorzystał zagranicą, jak i obowiązek krajowych punktów pomocy do pomagania sobie wzajemnie w zrozumieniu faktur. Irlandia i Luksemburg nie przekazały informacji o żadnych środkach podjętych w celu wdrożenia dyrektywy.