Spory wzrost eksportu

W lutym polskiej firmy sprzedały za granicę towary o wartości 13,7 mld euro, a więc o 10,7 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z danych NBP. Analitycy spodziewali się, że eksport wzrośnie o ok. 8,7 proc.

Publikacja: 13.04.2015 14:45

Polski eksport wyraźnie wzrósł w lutym

Polski eksport wyraźnie wzrósł w lutym

Foto: Bloomberg

Wstępne dane NBP o bilansie płatniczym za luty pokazują, że na rachunku obrotów bieżących odnotowano nadwyżkę w wysokości ok. 116 mln euro. To wynik nieco niższy niż oczekiwania analityków w ankiecie „Parkietu", którzy spodziewali się nadwyżki w wysokości 160 mln euro. W styczniu tego roku nadwyżka wynosiła 37 mln euro (po korekcie), a w lutym zeszłego roku saldo było ujemne - 650 mln euro.

Na nadwyżkę na rachunku bieżącym złożyły się przede wszystkim: dodatnie salda obrotów towarowych (783 mln euro) i usług (563 mln euro) oraz ujemne salda dochodów pierwotnych (747 mln euro) i dochodów wtórnych (483 mln euro).

Istotne jest, jak w lutym kształtowała się wymiana towarowa. Eksport towarów wyniósł 13,7 mld euro i był wyższy o 10,7 proc. niż przed rokiem wobec 5,7 proc. proc. wzrostu w styczniu. Analitycy spodziewali, że w lutym sprzedaż zagraniczna wyniesie ok. 13,5 mld zł, czyli o 8,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Import, po styczniowym spadku o 1,5 proc., w lutym wzrósł o 3,7 proc. do 12,9 mld euro. Wzrost importu jest nieco wyższy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wyniku na poziomie 12,8 mld euro, czyli o 2,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Saldo obrotów towarowych było dodatnie i wyniosło 0,8 mld euro (analitycy oczekiwali ok. 0,6 mln euro nadwyżki) wobec ujemnego wyniku na poziomie 79 mln euro rok temu.

Saldo usług w lutym było dodatnie i wyniosło blisko 0,6 mld euro. Przychody z tytułu usług wyniosły 2,5 mld euro, w porównaniu z lutym 2014 r. zwiększyły się o 2,6 proc. Wartość rozchodów wyniosła 1,9 mld euro i wzrosła o 4,1 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2014 r.

Saldo dochodów pierwotnych w lutym b.r. było ujemne i wyniosło 0,7 mld euro, a zatem było na zbliżonym poziomie co w analogicznym miesiącu 2014 r. – podaje NBP. O wysokości deficytu dochodów pierwotnych zadecydowało ujemne saldo dochodów z inwestycji (1,4 mld euro), głównie były to dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich z tytułu ich zaangażowania kapitałowego w polskich podmiotach (1,1 mld euro).

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje