Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski wskazał podczas spotkania, że KNF realizując swoje statutowe zadania, polegające w szczególności na zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego, jego stabilności i bezpieczeństwa oraz podejmowaniu działań mających na celu rozwój rynku finansowego i jego konkurencyjności, dostrzega możliwość podjęcia działań, które mogłyby przyczynić się do efektywnego rozwoju innowacji finansowych w Polsce. Przewodniczący KNF stwierdził, że rozwój branży fintech stanowi szansę dla wszystkich sektorów rynku finansowego w Polsce. Kluczowe jest jednak zachowanie bezpieczeństwa oferowanych rozwiązań tak, aby nie podważyć zaufania klientów do instytucji tego rynku.
Zespół zapoznał się z raportem Fundacji fintech Poland: „Fintech w Polsce - bariery i szanse rozwoju". Zgodnie z raportem, Polska jest właściwie pozycjonowana, aby włączyć się w rywalizację o miano jednego z kluczowych hubów fintech w Europie i wiodącego w regionie. Konieczne jest jednak wytworzenie unikalnego mikroklimatu gospodarczego sprzyjającego innowacji finansowej charakteryzującego się równowagą między otwartością i bezpieczeństwem oraz ustanowienie ram prawno-organizacyjnych dla budowy rozwiązań wspierających wprowadzanie na rynek innowacyjnych usług.
Uczestnicy spotkania reprezentujący podmioty rynku finansowego mieli możliwość wyrażenia opinii na temat identyfikowanych przez siebie barier natury regulacyjno-nadzorczej dla rozwoju usług fintech. Podkreślano przy tym zasadność podjęcia prac na rzecz rozwoju innowacji finansowych z uwagi na ich potencjał i szanse, jakie niosą one dla rynku finansowego w Polsce.
Spotkania zespołu będą miały charakter cykliczny, prace będą toczyły się także w ramach grup roboczych. Efektem końcowym prac będzie raport, w którym przedstawione zostaną zidentyfikowane i przeanalizowane przez zespół bariery natury regulacyjno-nadzorczej dla rozwoju fintech w Polsce. W raporcie znajdą się także propozycje możliwych działań po stronie właściwych organów (w tym propozycje zmian przepisów prawa i innych regulacji oraz zmian stosowanych praktyk), sprzyjających rozwojowi fintech. Intencją zespołu jest, aby raport powstał do końca 2017 r.
Prace zespołu skoncentrują się na obszarach, które w sposób bezpośredni będą przekładały się na wzrost innowacyjności, z równoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa oferowanych usług. Odpowiednie uzasadnienie (w tym zgodność z przepisami unijnymi) będzie miało kluczowe znaczenie dla powodzenia wdrożenia proponowanych zmian.