Dzień Kobiet to święto przebrzmiałe, trochę już niemodne. Takie rodem z socjalizmu: goździk i pończochy dla pań z zakładu pracy. Dziś kobiety coraz mocniej walczą o swoje prawa. I nie chodzi tylko o sprzeciw wobec mlestowaniu seksualnemu i #metoo. Także o równie prawa, równe zarobki na tych samych stanowiskach, równe życiowe szanse.

Kino reaguje na te ruchy. Również Netflix, potentat na rynku streamingu i filmowej produkcji tuż przed 8 marca ogłosił, że chce wesprzeć kobiety z branży filmowej. 5 milionów dolarów z nowopowstałego Funduszu Netflix na rzecz Równości Twórczej zostanie przeznaczonych na rozwój nowego pokolenia kobiet branży filmowej.  Z pieniędzy tych mają być wspierane m.in. warsztaty dla początkujących scenarzystek czy producentek. 

Szefowie firmy od dawna starają się wpierać kobiety filmu. Chwalą się: Yalitza Aparicio, pierwsza nominowana do Oscara rdzenna Meksykanka wystąpiła w Netfliksowym filmie „Roma”. Dla Netflixa pracowały: Gina Prince-Bythewood - pierwsza afroamerykańska reżyserka filmu o superbohaterach czy Janet Mock -  transpłciowa pisarka, reżyserka i producentka. Wśród artystek współpracujących z Netflixem są również polskie reżyserki: Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Smoczyńska, Anna Kazejak, Anna Jadowską czy Jagoda Szelc. Netflix planuje kolejne polskie produkcje, więc lista twórczyń i aktorek, których talenty będą mogli poznać widzowie na całym świecie, będzie stawała się coraz dłuższa.

„Pasjonatki i nonkonformistki - wyraziste i charyzmatyczne. Polskie kobiety - reżyserki, scenarzystki, operatorki i aktorki. Praca z nimi, zarówno z tymi doświadczonymi, jak i zdolnymi debiutantkami, za każdym razem nadaje polskim produkcjom nowego rytmu i tempa. Nie chcą robić „letniego” kina, a ich talent i pracowitość sprawia, że na pewno jeszcze nie raz będziemy wspólnie tworzyć kolejne lokalne treści w Netflix.” - mówi Anna Nagler, która w Netflix odpowiada za lokalne seriale oryginalne w regionie CEE i Rosji i zapowiada premierę nowego polskiego serialu . „Sexify” to historię trzech dziewczyn, które postanowiły stworzyć autorski start-up w ramach studenckiego projektu konkursowego. Ich projekt, tytułowy Sexify, ma być rewolucją w życiu erotycznym. Za scenariusz i reżyserię odpowiadają Piotr Domalewski i Kalina Alabrudzińska. W rolach głównych występują Aleksandra Skraba, Maria Sobocińska i Sandra Drzymalska. Producentem serialu jest Akson Studio.