W ostatnich latach na świecie powstaje bardzo wiele filmów o tematyce żydowskiej, mamy więc z czego wybierać. Poziom pokazywanych przez nas produkcji z roku na rok wzrasta. Przyczynił się do tego również rozkwit kina izraelskiego, które obecnie prezentuje światowy poziom. Dowodem na to są choćby nagrody dla Etgara Kereta za film „Meduza” w Cannes czy dla obrazu „Beaufort” na Berlinale. W zeszłym roku poszerzyliśmy festiwal o sekcję filmów palestyńskich. Patronat nad naszą imprezą objęły zarówno ambasada Izraela, jak i ambasada Palestyny, co było ewenementem na skalę światową. Pokazujemy filmy dedykowane pamięci dialogu Jana Pawła II z Żydami. Mało osób wie, że w klasie papieża w Wadowicach i w drużynie piłki nożnej, do której należał, większość stanowili Żydzi. Te przyjaźnie się utrzymały. Prezentowaliśmy cały cykl filmów na ten temat nadesłanych przez Telewizję Watykańską. Co roku zapraszamy gości, organizujemy imprezy towarzyszące, prowadzimy działalność edukacyjną. W zeszłym roku przygotowaliśmy dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej pokaz obrazów o Zagładzie. Filmy te spotkały się ze wspaniałym przyjęciem ze strony młodych ludzi.
Czy festiwal jest reprezentatywny dla tego, co się obecnie dzieje w światowej kinematografii o tematyce żydowskiej?
Tak. Pokazujemy najnowsze produkcje, filmy nagrodzone na najważniejszych światowych festiwalach. Staramy się prezentować produkcje niepokazywane wcześniej w Polsce. A w zeszłym roku w kategorii krótkiej fabuły przyznaliśmy Kamerę Dawida filmowi „West Bank Story”, który trzy miesiące później zdobył Oscara!
Co roku festiwal jest dedykowany reżyserowi, który miał znaczący wkład w tematykę żydowską. Kto w tym roku zostanie uhonorowany w ten sposób?
Piątą edycję festiwalu dedykujemy Andrzejowi Wajdzie. Chcemy w ten sposób podziękować Mistrzowi, który w swojej twórczości wielokrotnie dotykał tematyki żydowskiej, chociażby w „Pokoleniu”, „Samsonie” czy „Korczaku”. W kinie Iluzjon odbędzie się retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy, a jego najnowszy obraz – „Katyń” – otworzy festiwal. W Katyniu zginęli Polacy różnych wyznań, w tym również mojżeszowego. Stanowili około 10 – 15 procent pomordowanych tam oficerów. Wśród nich znalazł się naczelny rabin Wojska Polskiego pułkownik Baruch Steinberg. Katyń jest więc symbolem dla wszystkich Polaków. Jedną z imprez towarzyszących festiwalowi będzie wystawa plakatów i fotosów związanych z twórczością Andrzeja Wajdy, a w szczególności wątkami żydowskimi w jego filmach. Będzie można ją zobaczyć w holu kina Iluzjon.
Jakich gości się pan spodziewa?