Odbywający się po raz czwarty festiwal skupia się na prezentacji młodych twórców. Ich prace, które od piątku można oglądać w Galerii Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych (przy ul. Spokojnej 15) zostały wyłonione w konkursie.
– Nie narzucaliśmy autorom tematu, techniki ani formy – mówi Magda Durda-Dmitruk, kuratorka festiwalu. – Oddaliśmy im pełną wolność, by dotrzeć do tego, co ich naprawdę interesuje.
Co ich interesuje i inspiruje? Codzienność. – Nadesłane prace, których w tym roku było aż 300, to efekt uważnej obserwacji tego, co dzieje się wokół – mówi Durda-Dmitruk. – Uwadze młodych autorów nie umykają na co dzień niezauważalne przez nas zjawiska.
Grand Prix konkursu otrzymała Marta Szymczak z Warszawy. Studentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych od lat robi portrety. Jej nagrodzona praca przedstawia osłaniającego dłonią twarz czarnoskórego mężczyznę.
– Można zrobić zdjęcie tylko po to, by z jego pomocą pokazać rzeczywistość – mówi Szymczak. – Można też oddać za jego pomocą to, co dzieje się w nas. Zamiast zwykłego zapisu zastanego stanu rzeczy można stworzyć emocjonalne wyznanie.