Reklama

Zero *****

„Zero” debiutującego w fabule jako reżyser i scenarzysta absolwenta Akademii Sztuk Pięknych Pawła Borowskiego to rozgrywająca się w wielkim mieście w czasie jednej doby wielowątkowa historia

Publikacja: 22.10.2009 14:58

Ten film to wielki przegrany Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – nie otrzymał żadnej nag

Ten film to wielki przegrany Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – nie otrzymał żadnej nagrody

Foto: Monolith

[link=hhttp://www.rp.pl/galeria/9131,1,380943.html]Zobacz galerię fotosów z filmu[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/312087,380966_Dlaczego_poruszylo_mnie__Zero_.html]Zobacz na tv.rp.pl[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/9146,380943__Zero____KONKURS.html]Wygraj płytę z muzyką z filmu[/link]

Składają się na nią losy aż 24 postaci, m.in. szefa wielkiej firmy, prywatnego detektywa, aktorki i producenta kina porno, taksówkarza, ordynator szpitala, sprzedawcy gazet, barmana, policjanta.

Czasem ich drogi splatają się w sposób naturalny, niekiedy to kwestia przypadku. Każda z sytuacji traktowana z osobna może wydawać się banalna, ale złożone razem takie nie są.

Reklama
Reklama

Kamera Arkadiusza Tomiaka podąża za osobą wypowiadającą ostatnie słowa dialogu. Zdarza się, że kogoś gwałtownie porzuca w maksymalnie intrygującym momencie, by niespodziewanie wrócić do tej postaci w całkowicie innym miejscu. Czasami okazuje się istotny nawet pozornie nic nieznaczący detal, który kilka scen później odegra ważną rolę.

Rozproszona, początkowo sprawiająca wrażenie nieopanowanego chaosu akcja zatacza pętlę, rodzi jedną całość. Ta quasi-altmanowska mozaika tworzy – rozgrywającą się w morderczym tempie (to zaleta!) – intrygującą opowieść o miłości, nienawiści, tęsknotach, zdradach, seksie, przemocy, a przede wszystkim o wszechobecnej samotności.

Każdy z bohaterów ma jakiś problem, stoją przed nim różne życiowe przeszkody. Gdy już wydaje im się, że właśnie udało się je pokonać, nie odczuwają z tego powodu żadnej ulgi. Wychodzą na tytułowe zero.

Zamierzona sztuczność konstrukcji fabularnej nie umniejsza dramatyzmu, poczucia ambiwalencji moralnej i braku jasnych wartości. Borowski przekonująco ukazuje prawdziwy brud i gorzki absurd życia w brutalnym ludzkim mrowisku. Udała mu się też rzecz niebywała. Pamiętamy każdą postać, mimo że aktorzy pojawiają się na ekranie na krótko. Choć większość obsadzono w zgodzie z ich dotychczasowym wizerunkiem, tworzą ciekawe, zapadające w pamięć kreacje. Bo mają co grać.

[i]Polska 2009, scen. i reż. Paweł Borowski, wyk. Robert Więckiewicz, Marian Dziędziel, Cezary Kosiński, Aleksandra Popławska, Roma Gąsiorowska, Andrzej Masztalerz, Bogdan Koca, Michał Tarkowski [/i]

Reklama
Reklama
Film
Nie żyje reżyser Jerzy Sztwiertnia
Film
„To był tylko przypadek”: Co się dzieje, gdy do władzy wracają przestępcy
Patronat Rzeczpospolitej
Złota Palma z Cannes, Marcin Dorociński i „Papusza”. Weekend otwarcia 19. BNP Paribas Dwa Brzegi zapowiada się wyśmienicie
Film
Gwiazda seriali „Sex Education” i „Biały lotos” Aimee Lou Wood kręci film w Polsce
Film
12 filmów ze wsparciem Warszawy i Mazowsza. Jakie to produkcje?
Reklama
Reklama