1964 - nominacja dla filmu "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (Oscara otrzymał film "Osiem i pół" Federico Felliniego)

1967 - nominacja dla filmu "Faraon" Jerzego Kawalerowicza w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (Oscara otrzymał film "Kobieta i mężczyzna" Claude'a Leloucha)

1975 - nominacja dla filmu "Potop" Jerzego Hoffmana w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (Oscara otrzymał film "Amarcord" Federico Felliniego)

1976 - nominacja dla filmu "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (Oscara otrzymał film "Dersu Uzala" Akiry Kurosawy)

1977 - nominacja dla filmu "Noce i dnie" Jerzego Antczaka w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (Oscara otrzymał film "Czarne i białe w kolorze" Jeana-Jacquesa Annaud)

1980 - nominacja dla filmu "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (Oscara otrzymał film "Blaszany bębenek" Volkera Schloendorffa)

1982 - nominacja dla filmu "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (Oscara otrzymał film "Mefisto" Istvana Szabo)

1998 - nominacja dla Janusza Kamińskiego w kategorii najlepsze zdjęcia - za zdjęcia do filmu "Amistad" Stevena Spielberga (Oscara otrzymał Russell Carpenter za zdjęcia do filmu "Titanic" Jamesa Camerona)

2002 - nominacja dla Sławomira Idziaka w kategorii najlepsze zdjęcia - za zdjęcia do filmu "Helikopter w ogniu" Ridleya Scotta (Oscara zdobył Andrew Lesnie za zdjęcia do filmu "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia" Petera Jacksona)

2002 - nominacja dla Sławomira Fabickiego (reżyser) i Bogumiła Godfrejówa (operator) za krótkometrażowy film "Męska sprawa" (Oscara otrzymał amerykański film "The Accountant" Raya McKinnona i Lisy Blount)

2003 - nominacja dla Pawła Edelmana w kategorii najlepsze zdjęcia - za zdjęcia do filmu "Pianista" Romana Polańskiego (Oscara otrzymał Conrad L. Hall za zdjęcia do filmu "Droga do zatracenia" Sama Mendesa)

2003 - nominacja dla Anny Sheppard w kategorii najlepsze kostiumy - za kostiumy do filmu "Pianista" Romana Polańskiego (Oscara otrzymała Colleen Atwood za kostiumy do filmu "Chicago" Roba Marshalla)

2003 - nominacja dla Tomasza Bagińskiego w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany, za film "Katedra" (Oscara otrzymał amerykański krótkometrażowy film animowany "The Chubbchubbs!" Erica Armstronga)

2005 - nominacja dla filmu "Dzieci z Leningradzkiego" Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny (Oscara otrzymał amerykański film "Mighty Times: The Children's March" Roberta Houstona)

2008 - nominacja dla filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny

2008 - nominacja dla Janusza Kamińskiego w kategorii najlepsze zdjęcia - za zdjęcia do filmu "Motyl i skafander" Juliana Schnabla

2008 - nominacja dla filmu "Piotruś i wilk" (wspólna produkcja Polski i Wielkiej Brytanii, w reżyserii Brytyjki Suzie Templeton) w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany

2008 - nominacja dla kanadyjskiego filmu "Madame Tutli-Putli" w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany; reżyserzy tego filmu to mieszkający w Kanadzie Polak Maciek Szczerbowski i Kanadyjczyk Chris Lavis

2010 r. nominacja dla "Królika po berlińsku" Bartosza Konopki. Film walczył o statuetkę amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.