To jedna z najbardziej mrocznych scen filmowych, jakie widziałem w ostatnich latach.
William Hurt w
„Zbyt wielkich, by upaść"
Aktualizacja: 07.10.2012 10:22 Publikacja: 07.10.2012 10:22
Foto: materiały prasowe
To jedna z najbardziej mrocznych scen filmowych, jakie widziałem w ostatnich latach.
William Hurt w
„Zbyt wielkich, by upaść"
gra amerykańskiego sekretarza skarbu Henry'ego Paulsona. Podczas oficjalnej kolacji Paulson rozmawia z chińskim ministrem finansów. Ten ujawnia mu, że Rosjanie zaproponowali Chińczykom wspólny skok na amerykański dług publiczny. Moskwa chciała wraz z Pekinem pozbyć się amerykańskich obligacji, co pociągnęłoby za sobą natychmiastową konieczność spłaty zadłużenia.
Chińczycy odmówili, ale Paulson jest przerażony – gdyby Pekin chciał, mógłby w bardzo krótkim czasie doprowadzić Amerykę do bankructwa.
„Zbyt wielcy..." to dramat HBO nakręcony na podstawie książki znanego dziennikarza Andrew Rossa Sorkina. To opowieść o kilku miesiącach lata i jesieni 2008 r., gdy załamał się rynek usług finansowych w USA.
Sorkin nie zostawia żadnych wątpliwości – sytuacja totalnie przerosła Paulsona i cały amerykański rząd pod dowództwem prezydenta George'a Busha. Sekretarz skarbu wraz z szefem banku centralnego Benem Bernanke (obaj na zdjęciu powyżej w scenie z filmu) próbuje co prawda zachęcić bankierów do wsparcia wysiłków na rzecz ratowania kolejnych walących się domów inwestycyjnych, ale scena obiadu z chińskim finansistą to tylko jeden z licznych pokazów całkowitej bezradności Henry'ego Paulsona.
„Zbyt wielkich by upaść" ogląda się jak „Fargo" braci Cohen. Czasem jest nawet śmiesznie, ale od początku wiemy, że ta historia dobrze się nie kończy. A najgorsze jest to, że jest to historia całkowicie i stuprocentowo prawdziwa, a wydawane i gubione tu miliardy dolarów mają bezpośrednie przełożenie na sytuację gospodarczą Europy, a więc i naszą. Do dziś odczuwamy przecież skutki tamtych decyzji, a w przyszłym roku odczujemy jeszcze mocniej.
PS. W zeszłym miesiącu spisałem listę moich ulubionych seriali dostępnych aktualnie u nas na DVD. Zabrakło tam jednego, który właśnie się ukazał. Brytyjsko-amerykańska kooprodukcja
„Kontra: Operacja Świt"
opowiada o Sekcji 20, komórce wywiadu brytyjskiego, która odpowiada za przeprowadzanie tajnych operacji paramilitarnych na całym świecie w imieniu Jej Królewskiej Mości. To taki James Bond, mocno osadzony w realiach świata po 11 września, ale bez smokingów i martini.
A propos Jamesa Bonda – drogi, ale jakże miły prezent na Gwiazdkę już za dwa tygodnie w sklepach. W Wielkiej Brytanii, potem także – według nieoficjalnych wieści – w Polsce. To piękny zestaw wszystkich filmów o agencie 007 na Blu-ray. Kilka z tych filmów ukaże się w jakości HD po raz pierwszy.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Sukces
To jedna z najbardziej mrocznych scen filmowych, jakie widziałem w ostatnich latach.
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
11 grudnia Netflix udostępnia pierwsze z szesnastu odcinków serialu „Sto lat samotności” według słynnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Po śmierci pisarza na jej ekranizację zgodzili się synowie pisarza.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polsko-duńsko-szwedzka „Dziewczyna z igłą” nominowana w kategorii filmu zagranicznego.
Na wojnie Rosji z Ukrainą zginął znany ukraiński aktor Jakiw Tkaczenko. 45-latek występował m.in. w polskim serialu „Wataha” oraz filmie „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
#MeToo? Cieszy mnie, że zmieniają się relacje na planie, że ludzie starają się nie przekraczać granic. Hamują też agresję, chamstwo. Ograniczają niestosowne teksty - mówi Gabriela Muskała, reżyserka, scenarzystka, aktorka.
W grudniu, dokładnie w pierwszej dekadzie grudnia, a jeszcze dokładniej: w dzień św. Mikołaja, Stanisław Tym wyruszył w kolejny rejs. Tym razem już ostateczny.
Angielska Premier League wraca do Canal+, który podpisał umowę na pokazywanie tamtejszych rozgrywek w sezonach 2025/26, 2026/27 i 2027/28.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas